REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Pompejach udostępniono zwiedzającym ruiny elitarnej dzielnicy miasta

  • Autor: PAP
  • 25 wrz 2017 10:36
W Pompejach udostępniono zwiedzającym ruiny elitarnej dzielnicy miasta
fot. pixabay.com

Na terenie wykopalisk archeologicznych w Pompejach ponownie otwarto po pracach konserwatorskich i remontowych kolejny obszar starożytnych zabytków. Zwiedzający mogą zobaczyć sugestywne pozostałości eleganckiej dzielnicy bogatych mieszkańców miasta.

REKLAMA

Trasa zwiedzania powiększyła się o zespół budynków w eleganckiej dzielnicy mieszkaniowej antycznego miasta nazywanego Championnet, z której tarasów rozciąga się widok na całą okolicę. Jej nazwa pochodzi od przydomka generała wojsk napoleońskich Jean Antoine'a Étienne'a Vachiera. Po powstaniu Republiki Neapolitańskiej, wydał on rozkaz wznowienia wykopalisk w Pompejach. To wtedy odnaleziono tę część ruin pod warstwami lawy i pyłu wulkanicznego.

W ruinach tej dzielnicy miasta zniszczonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n. e. znajdują się liczne pozostałości ornamentów i posadzek, a także mozaiki i kolumny.

O tym, że było to elitarne osiedle świadczy także jego położenie, blisko Forum, czyli głównego placu, na którym koncentrowało się życie obywatelskie, religijne i gospodarcze. W domach znajdowały się schody, loggie i tarasy widokowe z panoramą na Zatokę Neapolitańską z wyspami Capri i Ischia.

Około 60 ruin i pozostałości eleganckich domów o łącznej powierzchni 4100 metrów kwadratowych odremontowano w ramach prac Wielki Projekt Pompeje, którego celem jest uratowanie coraz bardziej niszczejącego całego parku archeologicznego.

Na cel ten wyłożono ponad 100 milionów euro. Odrestaurowano już większość zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie