×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Poznaniu otwarto Muzeum Historii Zoo i Lwa

  • Autor: www.poznan.pl
  • 14 lut 2022 11:06
W Poznaniu otwarto Muzeum Historii Zoo i Lwa
W Poznaniu otwarto Muzeum Historii Zoo i Lwa, fot. www.poznan.pl

Poznaniacy oraz turyści mogą już zwiedzać Muzeum Historii Zoo i Lwa, które prezentuje pamiątki związane ze 150-letnią historią poznańskiego ogrodu zoologicznego. To wyjątkowe miejsce powstało w odrestaurowanej zabytkowej lwiarni w Starym Zoo.

REKLAMA

Muzeum zostało zrealizowane jako jeden z projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W jego zbiorach znajdziemy eksponaty takie jak: plakaty, bilety, stare tabliczki opisowe i fotografie, a także... rekwizyt filmowy.

- Zdjęcia pochodzą z naszych własnych zasobów lub otrzymaliśmy je od sympatyków Zoo, przy okazji obchodów kolejnych rocznic. Dzięki wielopokoleniowej tradycji robienia sobie "zdjęcia z wilkiem" powstał ogromny kolaż. Historię poznańskiego zoo i jego mieszkańców poznawać można samodzielnie, dzięki ogromnym ekranom dotykowym, zawierającym opisy do czytania lub słuchania, w wersji dla odbiorców dorosłych lub dla dzieci - tłumaczy Małgorzata Chodyła, rzeczniczka Zoo.

W muzeum znajduje się także przestronna sala dydaktyczno-projekcyjna, w której będą odbywać się zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas zwiedzania można również wejść do dawnych klatek zewnętrznych. Niegdyś mieszkały w nich lwy i tygrysy.

Najnowszym eksponatem jest lampart - całkowicie sztuczny rekwizyt wytworzony przez scenografów do filmu pt "Lampart z Ankary", do którego zdjęcia realizowane były m.in. w poznańskim Starym Zoo. Produkcja wkrótce będzie miała swoją premierę. 

Jak zaznacza rzeczniczka Zoo, o budynku, w którym powstało muzeum, poznaniacy zwykle mówią "stara lwiarnia", choć na przestrzeni ponad 100 lat mieszkały tutaj różne gatunki zwierząt - najpierw w 1885 roku powstała strusiarnia oraz basen dla hipopotamów. 10 lat później, w 1895 roku, dobudowano część z klatkami, w których mieszkały duże koty drapieżne: lwy, tygrysy, lamparty, pantery.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie