REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Poznaniu powstają przystanki wiedeńskie

  • Autor: www.poznan.pl
  • 12 lis 2021 11:28
W Poznaniu powstają przystanki wiedeńskie
W Poznaniu powstają przystanki wiedeńskie, fot. www.poznan.pl

Trwa modernizacja przystanków tramwajowych przy Rynku Jeżyckim w Poznaniu. Przebudowywane są po to, by zapewnić podróżującym łatwiejsze wsiadanie i wysiadanie z pojazdu.

REKLAMA

Przystanki wiedeńskie powstają w miejscach, gdzie do tramwaju wsiada się bezpośrednio z jezdni - jej fragment podwyższa się, dzięki czemu dostęp do pojazdów jest łatwiejszy. 

- To bardzo istotne przede wszystkim dla seniorów, mniej sprawnych fizycznie, a także podróżujących z dziećmi w wózkach - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Tego typu rozwiązanie było na Jeżycach niezwykle potrzebne. Cieszy mnie, że również w tej części miasta udostępnimy je wkrótce pasażerom i kierowcom - ich bezpieczeństwo jest naszym priorytetem.

W tym rejonie przebudowywane są dwa przystanki "Rynek Jeżycki" - na ul. Dąbrowskiego (w kierunku Ogrodów oraz w kierunku centrum). W ramach prowadzonych prac wykonane zostaną perony i ich krawędzie o długości 45 metrów wraz z rampami - wjazdową i wyjazdową. 

Prace prowadzone są w taki sposób, aby były możliwie jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i użytkowników dróg. 

Jeżyce to nie jedyna lokalizacja przystanków wiedeńskich w Poznaniu. W tym roku w ten sposób został już przebudowany przystanek "Sielska" w kierunku Górczyna (na ul. Głogowskiej). Właśnie tam w środę, 10 listopada, policjanci z poznańskiej drogówki wraz z pracownikami Działu Nadzoru Ruchu MPK przypominali, jak bezpiecznie korzystać z takich rozwiązań. 

- Choć pierwszy przystanek wiedeński w Poznaniu powstał w 2014 roku na ul. Gwarnej, a od tego czasu podobne rozwiązania wykorzystane zostały już na ulicy Strzeleckiej, Górnej Wildzie, Świętym Marcinie, czy właśnie na przystanku"Sielska", obserwujemy że nie wszyscy postępują zgodnie z obowiązującymi zasadami - mówi Przemysław Ratajczak, kierownik Działu Nadzoru Ruchu MPK Poznań. - Zdarza się, że niektórzy piesi wchodzą na jezdnię zanim na przystanek podjedzie tramwaj, zdarza się także, że niektórzy kierowcy omijają podniesiony fragment jezdni i przejeżdżają po torowisku. Stąd właśnie nasze spotkania w tym miejscu i rozmowy z uczestnikami ruchu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie