REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Poznaniu powstaną trzy nowe pomniki

  • Autor: PAP
  • 10 wrz 2018 09:33
W Poznaniu powstaną trzy nowe pomniki
Fot. Shutterstock

Pomnik Wypędzonych Wielkopolan, pomnik Żołnierzy Wyklętych i obelisk upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Powstania Wielkopolskiego - to monumenty, które mają powstać w najbliższym czasie w przestrzeni miejskiej Poznania.

REKLAMA

Poznański magistrat poinformował, że poznańscy radni upoważnili prezydenta miasta do zaciągnięcia zobowiązania finansowego na budowę pomnika Wypędzonych Wielkopolan. Jak podkreślono w komunikacie, rozmowy na temat jego powstania toczyły się w mieście już od wielu lat, a już w 2016 roku Zespół ds. wznoszenia pomników na terenie miasta Poznania zarekomendował organizację konkursu na formę pomnika.

"Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podjął decyzję o sfinansowaniu konkursu na pomnik oraz jego budowy z miejskiej kasy. Marszałek województwa zadeklarował już podjęcie prac nad zarezerwowaniem kwoty na wsparcie tego przedsięwzięcia w budżecie województwa wielkopolskiego. Z wnioskiem o wsparcie miasto zwróciło się też do Wojewody Wielkopolskiego" - podkreślił magistrat.

Miejscy radni wyrazili także zgodę na powstanie w przestrzeni miejskiej pomników: Żołnierzy Wyklętych oraz obelisku upamiętniającego setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

"Wniosek w sprawie pierwszego z nich wpłynął do Rady Miasta Poznania w lutym 2018 r. Złożyło go Wielkopolskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Pomnik ma powstać na jednej z działek miejskich, w miejscu godnym, widocznym, często uczęszczanym. Zostanie sfinansowany z pieniędzy zgromadzonych przez stowarzyszenie" - podkreślono w komunikacie.

Magistrat wskazał, że o ustawienie obelisku upamiętniającego setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego wnioskował Wojewoda Wielkopolski oraz poznański oddział IPN. Pomnik ma stanąć przed siedzibą Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie