×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Poznaniu stanął pierwszy w mieście "licznik rowerowy"

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 30 mar 2018 15:33
W Poznaniu stanął pierwszy w mieście "licznik rowerowy"
fot. pexels

Pierwszy w Poznaniu "licznik rowerowy" stanął przy placu Wolności. Będzie automatyczne zliczać liczbę przejeżdżających przez centrum rowerzystów.

REKLAMA

"Urządzenie, które zostało ustawione w pobliżu przystanku tramwajowego na wysokości Empiku, ma dwa wyświetlacze pokazujące liczbę przejeżdżających rowerzystów: jedną dla danego dnia oraz drugą sumaryczną od początku roku - obecnie od momentu zamontowania" - poinformowała w piątek Alicja Wesołowska z poznańskiego magistratu.

Jak tłumaczyła, "licznik dostarcza dane liczbowe; uzmysławia, ilu rowerzystów dziennie przemierza daną trasę, i że każdy taki przejazd ma znaczenie".

"Pomiary dokonywane są automatycznie dzięki pętlom indukcyjnym zamontowanym w nawierzchni jezdni. Są analizowane i filtrowane, tak by nie zliczać innych pojazdów, jak samochody czy motocykle. Przejazdy nie są też rejestrowane, gdy prędkość jest zbyt niska lub zbyt wysoka. Pętle są w stanie wykryć wszystkie rodzaje rowerów za wyjątkiem wykonanych z włókna węglowego" - zaznaczyła Wesołowska.

Dodała, że od przyszłego tygodnia wyniki pomiaru licznika będzie można śledzić na stronie www.zdm.poznan.pl. Dane będą także aktualizowane raz na dobę i przedstawiane m.in. w formie wykresów.

Wesołowska wskazała, że podobne rozwiązania funkcjonują już m.in. w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, a także w Montrealu, Strasburgu i Hanowerze. Dodała, że władze Poznania planują montaż kolejnych tego typu urządzeń w mieście.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie