REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Poznaniu trwa wzmacnianie konstrukcji muru oporowego Warty

  • Autor: www.poznan.pl
  • 28 cze 2022 11:15
W Poznaniu trwa wzmacnianie konstrukcji muru oporowego Warty
Rozpoczął się remont fragmentu muru oporowego na lewym brzegu Warty w Poznaniu, fot. www.poznan.pl

Rozpoczął się remont fragmentu muru oporowego na lewym brzegu Warty. Blisko stumetrowy odcinek, który był w złym stanie technicznym, jest naprawiany i wzmacniany. Inwestycja zapobiegnie dalszej degradacji konstrukcji muru, który powstrzymuje osuwanie się gruntu.

REKLAMA

Aktualnie wykonawca inwestycji prowadzi prace polegające na wzmocnieniu podwodnej części konstrukcji muru. Za pomocą odpowiedniego dźwigu wbijane są stalowe ścianki. W kolejnych krokach odnawiana będzie nadwodna, ceglana część. Wykorzystywane podczas tych prac będą wiszące rusztowania.

Prace toczą się na lewym brzegu Warty, na terenie działki miejskiej w rejonie przepompowni na Garbarach. Inwestycja zapobiegnie dalszej degradacji konstrukcji muru, który powstrzymuje osuwanie się gruntu.

Część podwodna muru, składająca się z elementów drewnianych, jest wzmacniania nową konstrukcją stalową, a następnie przestrzeń pomiędzy starą ścianką nabrzeża a nową wypełni beton. Dzięki temu poprawi się stateczność muru oporowego, a ścianka stalowa przejmie parcie gruntu w dolnej części nabrzeża. Dno Warty wzdłuż muru zostanie dodatkowo umocnione pasem z kamieni, co zabezpieczy konstrukcje przed podmywaniem.

Zmieni się również część nadwodna muru. Skorodowane i powyginane odbojnice zostaną zdemontowane i zastąpione nowymi z elementami drewnianymi. Charakterystyczne ceglane ściany będą oczyszczane, a wszelkie ubytki uzupełniane materiałem jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego. Proces gruntownego czyszczenia i zabezpieczenia przed korozją przejdą także stalowe elementy muru, takie jak m.in. dźwigary i pierścienie cumownicze. Odtworzona zostanie również drabina zejściowa. Wykonawca prac zajmie się także zagospodarowaniem terenu wzdłuż muru, dogęści grunt i posadzi tam niskie krzewy oraz założy trawniki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie