REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Poznaniu znikają nielegalne reklamy

  • Autor: PAP
  • 26 sty 2018 09:28
W Poznaniu znikają nielegalne reklamy
fot. unsplash

Dzięki kontrolom inspektorów poznańskiego nadzoru budowlanego, w mieście systematycznie spada liczba nielegalnych nośników reklamowych. W poprzednim roku ze 112 skontrolowanych nośników jedynie 6 było legalnych.

REKLAMA

- Walka z samowolami budowlanymi, dotyczącymi nielegalnych nośników reklamowych, to nie tylko walka o respektowanie obowiązującego prawa, ale to również walka o ład przestrzenny i architektoniczny - zaznaczył Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Paweł Łukaszewski.

Jak tłumaczył, większość z nośników reklamowych, ze względu na swoją formę, podlega przepisom ustawy o prawie budowlanym, czyli ich montaż lub budowa wymaga pozwolenia prezydenta miasta. Z kolei w przypadku umieszczania nośników reklamowych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków, lub znajdujących na obszarze objętym ochroną konserwatorską - wymagana jest także zgoda konserwatora.

- W 2017 roku inspektorzy nadzoru budowlanego dla Miasta Poznania prowadzili 72 postępowania, w ramach których sprawdzono legalność 112 nośników reklam. W toku tych działań, doprowadzono do rozbiórki 34 nośników reklamowych. Spośród nich 16 to nośniki wolnostojące, a 18 stanowiły urządzenia i tablice umieszczone na różnego rodzaju obiektach budowlanych - wskazał Łukaszewski.

Dodał, że spośród 112 skontrolowanych nośników, jedynie 6 okazało się nośnikami legalnymi. 4 natomiast, w toku postępowania administracyjnego zostały zalegalizowane. Łukaszewski zaznaczył, że obecnie prowadzonych jest jeszcze 38 postępowań. Poza wyegzekwowanymi 34 rozbiórkami nielegalnych nośników, w ub. roku wydano 14 decyzji nakazujących rozbiórkę reklamowych samowoli, od których inwestorzy wnieśli odwołania.

- W przypadku uchylania się inwestora od likwidacji samowoli budowlanej, wszczynane są postępowania egzekucyjne. Z doświadczeń PINB wynika, że nałożenie grzywny w celu przymuszenia inwestora do usunięcia reklamowej samowoli - kończy się natychmiastowym wykonaniem określonego w decyzji obowiązku - wskazał Hubert Bugajny z biura prasowego poznańskiego magistratu.

Przypomniał też, że "najprawdopodobniej w tym roku zacznie w Poznaniu obowiązywać uchwała krajobrazowa, regulująca m.in. zasady i warunki sytuowania reklam". Ma to być kolejne narzędzie w walce z "samowolą reklamową" na terenie Poznania

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie