REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W ramach remontu pasażu Schillera w Łodzi przenieśli jego pomnik

  • Autor: UM Łódź
  • 08 lis 2022 11:38
W ramach remontu pasażu Schillera w Łodzi przenieśli jego pomnik
W pasażu Schillera w Łodzi praca wre, fot. UMŁ

W pasażu Schillera w Łodzi praca wre - wykonawca prowadzi prace ziemne, trwa wyrównywanie terenu, rozpoczęły się także próby przesunięcia pomnika Leona Schillera.

REKLAMA

Zgodnie z archiwalną dokumentacją fotograficzną,  pomnik Leona Schillera został osadzony na jednym stalowym trzpieniu. Brak jest informacji dotyczącej zastosowanej spoiny, ale jest bardzo prawdopodobne, że sam pomnik uda się unieść bez jego odcinania. Aby mógł zostać bezpiecznie przesunięty, wykonawca przez najbliższe dni będzie prowadził próby jego demontażu, tak aby żaden z elementów nie uległ zniszczeniu. Po remoncie pasażu pomnik Leona Schillera będzie nieznacznie przesunięty, mniej więcej o półtora metra. Stanie na tle zieleni, a obok znajdować się będzie fontanna posadzkowa w formie lustra spływającej wody i dysz zamgławiających.

Historia pomnika Leona Schillera

Pomnik Leona Schillera został ustawiony w marcu 1982 roku. Jego autorem jest Antoni Biłas. Postać Leona Schillera została wykonana z granitu i przedstawiona w todze. Monument powstał dzięki składkom mieszkańców Łodzi z inicjatywy Kazimierza Dejmka. Zbiórkę funduszy prowadziło Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.

Leon Schiller to najwybitniejszy polski reżyser teatralny okresu międzywojennego i organizator teatru powojennego w Polsce. Swoją karierę artystyczną rozwijał m.in. w łódzkich teatrach. Uznawany jest za jednego z organizatorów teatru powojennego w Polsce.

Zielona rewolucja w pasażu Schillera

Pasaż Schillera po remoncie bardzo się zmieni - wymieniona zostanie nawierzchnia, pojawią się nowe meble miejskie, czyli ławki, stojaki i latarnie. Pasaż stanie się zielonym deptakiem tuż przy ulicy Piotrkowskiej. Posadzonych na nim zostanie ponad 50 drzew. Część w gruncie, kolejne w dużych donicach. Ale będą tu nie tylko drzewa! Pasaż zazielenią także liczne krzewy, byliny i rabaty z kwiatami.

Koniec inwestycji zaplanowano na III kw. 2023 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie