×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Rudzie Śląskiej na starej hałdzie pocynkowej powstała zielona strefa rekreacji

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2018 16:15
fot. shutterstock

Donice z hutniczych kadzi, plac zabaw z urządzeniami przypominającymi kształtem kopalniane wieże wyciągowe czy mała architektura nawiązująca formą do pobliskiej kopalni Pokój – to elementy zrewitalizowanej pocynkowej hałdy w Rudzie Śląskiej.

REKLAMA

Jak poinformowało w środę biuro prasowe rudzkiego magistratu, trwające od stycznia br. prace są już praktycznie na ukończeniu. "Prawdziwy efekt przemiany tego miejsca widoczny będzie na wiosnę, kiedy wszystko się zazieleni" - zastrzegła cytowana w informacji miasta jego prezydent Grażyna Dziedzic.

"Po raz pierwszy na taką skalę w kraju zastosowano fitostabilizację, czyli nasadzenia roślin, których zadaniem jest zabezpieczenie przed wydostawaniem się na zewnątrz metali ciężkich oraz stabilizacja północnych zboczy hałdy" - wyjaśnił wiceprezydent Krzysztof Mejer. Dodał, że rudzka hałda jest też największym do tej pory tego typu obiektem, który przeobrażony został w bezpieczną zieloną przestrzeń publiczną" - dodał Mejer.

Pocynkowa hałda przy ul. 1 Maja - jedno z czterech zwałowisk pocynkowych w Rudzie Śląskiej - zajmuje 6,5 ha i jest pozostałością po działającej w tym rejonie od pierwszej połowy XIX w. do 1925 r. hucie cynku Liebe-Hoffnung.

Koszt rewitalizacji hałdy przy ul. 1 Maja to ok 4,5 mln zł. Większość tej kwoty pochodzi z unijnego dofinansowania. Chodzi o projekt o nazwie Trakt Rudzki, którego jednym z pierwszych etapów jest właśnie zagospodarowana hałda.

Trakt docelowo ma być ścieżką rowerowo-pieszą, a miejscami także rolkarską. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie siedem dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Wykonano już fragment traktu od hałdy do ul. Czarnoleśnej. Miasto ogłosiło też przetarg na rewitalizację dawnego amfiteatru w rejonie ul. Czarnoleśnej. Opracowana została dokumentacja całości inwestycji.

Cały Trakt Rudzki ma być gotowy do 2020 r. Miasto na to przedsięwzięcie pozyskało ponad 6 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace ziemne i stabilizujące na hałdzie wykonano przy wykorzystaniu środowiskowego projektu unijnego LUMAT, w ramach Programu INTERREG Central Europe. Jego partnerami obok Rudy Śląskiej są europejskie miasta oraz instytuty badawcze. Całkowita wartość to ok. 10 mln zł, z czego dofinansowanie do rudzkiej części - ponad 1 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie