×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Rzeszowie powstał Środowiskowy Dom Samopomocy dla seniorów

  • Autor: PAP
  • 21 sty 2022 16:52
W Rzeszowie powstał Środowiskowy Dom Samopomocy dla seniorów
W Rzeszowie powstał Środowiskowy Dom Samopomocy dla seniorów. fot. Shutterstock

W Rzeszowie otworzono Środowiskowy Dom Samopomocy dla seniorów. To pierwsze tego typu miejscu w stolicy Podkarpacia.

REKLAMA

  • Ponad 3,8 mln zł kosztowała budowa Środowiskowego Domu Samopomocy „Niezapominajka” przy ul. Litewskiej w Rzeszowie.
  • W placówce przebywać będą osoby starsze chorujące na Alzheimera, z demencją i otępieniem. 
  • W placówce prowadzona jest m.in. filmoterapia, muzykoterapia, biblioterapia i zajęcia taneczne. Obiekt jest też w pełni wyposażony i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  • Na przełomie lutego i marca zostanie oddana do użytku sala doświadczania świata, która zapewni uczestnikom relaks, wypoczynek i stymulację polisensoryczną.

W piątek ośrodek został uroczyście otwarty. Jak powiedział podczas uroczystości prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, osoby starsze i schorowane potrzebują fachowej opieki.

"Najlepiej, kiedy ta opieka jest połączona z domową atmosferą. W godzinach pracy, naszych bliskich można przywozić do takiego domu i być pewnym, że jest im tu dobrze i spędzają czas z innymi ludźmi, a nie samotnie w domu" - dodał.

Środowiskowy Dom Samopomocy "Niezapominajka" przeznaczony jest dla osób z chorobą Alzheimera, demencją i otępieniem, zaburzeniami pamięci i innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych. Pobyt w placówce jest bezpłatny. W domu aktualnie pomocą objętych jest 12 osób, jest jeszcze 13 wolnych miejsc.

Ośrodek prowadzi treningi funkcjonowania w codziennym życiu, grupowe i indywidualne zajęcia aktywizujące, terapie ruchową i zajęcia usprawniające, terapię zajęciową. Podopieczni mają także czas wolny, mogą zjeść na miejscu ciepły posiłek przygotowany w ramach treningu kulinarnego.

W placówce prowadzona jest m.in. filmoterapia, muzykoterapia, biblioterapia i zajęcia taneczne. Obiekt jest też w pełni wyposażony i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pierwsi podopieczni w ramach zajęć i terapii korzystają już z sali ogólnej, pracowni artystycznej oraz kulinarnej z jadalnią. Dodatkowo do ich dyspozycji jest sala do rehabilitacji i pokój medyczny, w których prowadzone są zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzających zmysły, usprawniających funkcje poznawcze, a także treningi samodzielności.

Ponadto na przełomie lutego i marca zostanie oddana do użytku sala doświadczania świata, która zapewni uczestnikom relaks, wypoczynek i stymulację polisensoryczną.

Na utworzenie placówki samorząd Rzeszowa przeznaczył 3,81 mln zł, z czego 2,65 mln zł to dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ mhr/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie