×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała nowa kaplica

  • Autor: PAP
  • 14 gru 2021 15:50
W Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała nowa kaplica
Powstała nowa kaplica w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. fot. Shutterstock

Powstała nowa kaplica w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Umieszczono w niej płótno zakonnika Franciszka Lekszyckiego, będące częścią cyklu barokowych obrazów prezentujących ukrzyżowanie Jezusa.

REKLAMA

  • Kaplicę Boleści Najświętszej Maryi Panny utworzyli bernardyni w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
  • Jego rzecznik o. Tarsycjusz Bukowski poinformował, że we wnętrzu umieszczono płótno zakonnika Franciszka Lekszyckiego, przedstawiające opłakiwanie ciała Chrystusa.

Duchowny poinformował, że kaplica znajduje się przy korytarzach klasztornych w pobliżu kalwaryjskiej bazyliki. Umieszczone w niej dzieło Lekszyckiego jest częścią cyklu barokowych obrazów prezentujących ukrzyżowanie Pana Jezusa. Przedstawia opłakiwanie Chrystusa, który został już zdjęty z krzyża.

Bernardyn, o. dr Cyprian Moryc, prowincjalny konserwator zabytków, zwrócił uwagę, że w kaplicy obraz znalazł się tuż nad ołtarzem. Jak wyjaśnił, potwierdza to, "że mamy do czynienia ze szkołą Eucharystii". "Mamy przyjąć Jezusa. Ten sam Jezus jest obecny na ołtarzu w hostii" - wskazał.

Kaplica Boleści Najświętszej Maryi Panny powstała z inicjatywy o. Gracjana Kubicy, kustosza kalwaryjskiego sanktuarium. Jak podkreślił on, warto wstąpić do niej, ponieważ "wystawione obrazy przemawiają pięknem, uszlachetniają i pomagają zatopić się w modlitwie".

Franciszek Lekszycki żył w latach 1600-68. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do zakonu Bernardynów, gdzie posiadł wiedzę malarską. Tworzył obrazy religijne. Zachowały się m.in. w Krakowie i w sanktuarium Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce. Pierwszym fundatorem był w 1602 r. był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Klasztor i kościół zostały wzniesione w latach 1604-09. Od początku opiekują się nimi Bernardyni. Równolegle wybudowano Dróżki przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Łączą one ze sobą 41 obiektów sakralnych. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie