REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Skarżysku powstanie zintegrowany system komunikacyjny przy dworcu kolejowym. To projekt za ponad 30 mln złotych

  • Autor: PAP
  • 20 sie 2018 11:50
W Skarżysku powstanie zintegrowany system komunikacyjny przy dworcu kolejowym. To projekt za ponad 30 mln złotych
fot. unsplash

Blisko 31,5 mln zł dotacji z UE otrzymał projekt budowy zintegrowanego systemu komunikacyjnego wraz z tunelem w obrębie dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej.

REKLAMA

Niebawem PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczną realizację inwestycji dot. remontu budynku dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej oraz modernizacji linii kolejowych nr 25 i 8, które przebiegają przez miasto. Władze woj. świętokrzyskiego zaproponowały spółce, aby złożyła wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych kolejnych inwestycji w obrębie dworca.

"Od dawna w Skarżysku mówiło się o potrzebie zbudowania tunelu przy dworcu kolejowym, który skomunikuje mieszkańców z każdym peronem i halą dworcową oraz połączy dwie części miasta, podzielone przez tamtejsze linie kolejowe. Z tego też powodu w pieniądzach z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 zagwarantowaliśmy możliwość sfinansowania takiego projektu" - powiedział w rozmowie z PAP wicemarszałek Jan Maćkowiak.

W miejsce istniejącej kładki dla pieszych, przeznaczonej do likwidacji, zbudowane zostanie przejście pod torami spełniające funkcję tunelu pieszo-rowerowego. "Ta kładka jest niebezpieczna, w złym stanie technicznym, ciągle wymaga kosztownych remontów i na pewno nie jest wygodna" - podkreślił Maćkowiak.

Dodał, że zastąpienie jej podziemnym tunelem poprawi bezpieczeństwo i komfort zarówno pieszych, jak i rowerzystów. "Do tej pory rowerzysta miał problem, bo musiał objeżdżać kilka kilometrów, żeby dostać się z dworca do pobliskiego osiedla, albo wnosić swój rower krętymi schodami na kładkę, prowadzić go po niej i znosić znów z dużej wysokości, co było niewygodne i niebezpieczne" - zaznaczył wicemarszałek.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną także dwa perony. Wykonanych zostanie również szereg prac towarzyszących w zakresie odwodnienia torów stacyjnych, sterowania ruchem kolejowym, elektroenergetyki trakcyjnej i nietrakcyjnej, branży kubaturowej oraz teletechniki.

"Zbudowany zostanie parking po stronie osiedla Dolna Kamienna i ten tunel będzie miał powiązanie z istniejącymi ciągami komunikacyjnymi i całą infrastrukturą po jednej i drugiej strony torowiska" - dodał Maćkowiak.

Realizacja projektu zaplanowana jest w formule "zaprojektuj i wybuduj". Prace powinny ruszyć w przyszłym roku i potrwają do 2020 r. Łączny koszt inwestycji to ponad 45 mln zł (wydatki kwalifikowane to 37,1 mln zł), z czego 31,5 mln zł stanowić będą środki unijne.

Maćkowiak podkreślił, że inwestycja jest załatwieniem ważnego, ale tylko jednego problemu. "Drugim problemem jest utrudnienie w komunikacji samochodowej w tych dwóch częściach miasta i niejako kompleksowo, choć z innego działania w naszym RPO, starosta wspólnie z prezydentem składają inny wniosek i będziemy przebudowywać wiadukt drogowy nad torami, który w tej chwili jest zakorkowany, przez który nie ma należytej komunikacji pomiędzy dwoma częściami miasta" - zaznaczył wicemarszałek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie