REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Sopocie będzie ładniej. Uchwała krajobrazowa przyjęta

  • Autor: UM Sopot
  • 27 mar 2018 10:43
W Sopocie będzie ładniej. Uchwała krajobrazowa przyjęta
Sopot, fot. pixabay.com

Radni Sopotu już 20 lat temu uregulowali w prawie miejscowym zasady dotyczące szyldów i reklam umieszczanych na budynkach i ulicach, jednak nie było skutecznych narzędzi egzekucji tego. Właśnie uchwalono Uchwałę Krajobrazową w Sopocie.

REKLAMA

W Sopocie udało się w wielu przypadkach zlikwidować szpecące elewacje siatki reklamowe. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia. Władze miasta chcą, aby zniknęły krzykliwe i brudne banery z płotów i ścian budynków.

Przyjęta uchwała krajobrazowa daje nowe możliwości. Celem uchwały jest uporządkowanie środowiska wizualnego w mieście i ustalenie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych, urządzeń reklamowych, szyldów i ogrodzeń. W efekcie  otrzymujemy  harmonijną i estetyczną przestrzeń miejską.

Uchwała waloryzuje przestrzeń miejską pod kątem możliwości sytuowania reklam, zarówno w kontekście ochrony konserwatorskiej historycznych wartości przestrzenno-architektonicznych miasta Sopotu, jak również przewiduje możliwość umieszczenia odpowiedniej oprawy wizualnej przy okazji miastotwórczych imprez związanych z wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi, czy społecznymi. Stąd została w uchwale zdefiniowana tzw. reklama okolicznościowa, która sytuowana jest w przestrzeni na 2 tygodnie przed i 1 dzień po wydarzeniu. Autopoprawką Radni zrezygnowali z reklamy okolicznościowej na czas trwania kampanii wyborczej, ponieważ kwestie te reguluje Kodeks Wyborczy.

Uchwała zakłada podział miasta na 12 obszarów (np. strefa mieszkaniowa, administracji i biznesu), 8 obszarów strukturalnych, obszar indywidualnej promocji (np. Opera Leśna, ERGO ARENA, Molo) oraz 3 obszary przestrzeni układu komunikacyjnego.

Dla tablic reklamowych i urządzeń reklamowych  innych niż szyldy, termin dostosowania do zasad i warunków określonych w uchwale ustala się na 12 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały. Dla  szyldów na 24 miesiące, a dla istniejących, nielegalnych ogrodzeń, termin dostosowania ustala się na 4  lata. Zgodnie z wytycznymi uchwały z Sopotu zostaną usunięte: lawety, kasetony, siatki reklamowe.

- Sopocka uchwała krajobrazowa, jest doskonałym przykładem współpracy i kompromisu, ponieważ powstała w wyniku szerokich konsultacji społecznych. Braliśmy pod uwagę interesy wielu środowisk, ale najważniejszym był interes krajobrazu, który w Sopocie jest tak piękny, że naszym obowiązkiem jest go chronić. Wspólnie z mieszkańcami odnowiliśmy blisko 400 zabytkowych kamienic, szkoda je zasłaniać krzykliwymi reklamami - nie kryje radości wiceprezydent Marcin Skwierawski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie