W sopockim parku Północnym posadzono kolejne sekwojePAP - 06-10-2021 09:35


Trzy sekwoje posadzono we wtorek w parku Północnym w Sopocie, To kolejne sadzonki tych egzotycznych roślin podarowane miastu przez prof. Michała Woźniaka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pod koniec listopada ub.r. w parku posadzonych zostało już sześć takich drzew - poinformował magistrat.

Sekwoja to gatunek drzewa iglastego z rodziny cyprysowatych. Drzewa tego gatunku osiągają ogromne rozmiary i dożywają ok. 2 tysięcy lat. Wyhodowanie ich z nasion jest bardzo trudne i wymaga dużej cierpliwości. W Trójmieście jest kilka pojedynczych okazów metasekwoi, m.in. w parku Oliwskim oraz na Zamkowej Górze w Sopocie.

Nasiona, z których powstały sekwoje posadzone w parku Północnym, pochodziły z Kalifornii.

"Roczne sadzonki sekwoi są dość niepozorne, jednak dorosłe drzewa, za około sto lat będą miały kilkadziesiąt metrów wysokości i osiągną wagę niemal 100 ton. Te imponujące, piękne drzewa będą kiedyś widoczne z Helu. Każda dorosła sekwoja pochłonie rocznie ponad 250 ton dwutlenku węgla" - wyjaśnił prof. Michał Woźniak, cytowany w komunikacie prasowym.

Sekwoje potrzebują wilgotnych stanowisk, które nie są wystawione na zbyt dużą ekspozycję słoneczną.

"Mam nadzieję, że te rośliny będą się u nas dobrze czuły. W Sopocie każdego roku sadzimy nawet kilkaset różnorodnych drzew, a od kilku lat odtwarzamy w mieście historyczne szpalery i aleje. Platany na placu Przyjaciół czy jabłonie posadzone przy ul. Grunwaldzkiej to gatunki, które wzbogacają bioróżnorodność miasta i są ozdobą przez cały rok" - powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Jak podkreślono w komunikacie, historia sztuki ogrodniczej w parku Północnym i w Sopocie sięga początków kurortu. Już na przełomie XIX i XX wieku ogrodnicy zakładający miejskie parki sprowadzali do Sopotu egzotyczne okazy drzew z całego świata. Obecne nasadzenia to kontynuacja tej tradycji.