REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Stalowej Woli powstanie park inwestycyjny

  • Autor: PAP
  • 31 sie 2021 14:00
W  Stalowej Woli powstanie park inwestycyjny
W Stalowej Woli powstanie park inwestycyjny, fot. shutterstock

Samorząd Stalowej Woli podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu porozumienie o współpracy. W ramach podpisanego dokumentu w mieście utworzony ma zostać park inwestycyjny.

REKLAMA

Jak podkreślono w komunikacie ARP przesłanym mediom, porozumienie jest bezpośrednim następstwem podpisania w minioną sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę specustawy z dnia 23 lipca 2021 r.

Ustawa ta wprowadza szczególne rozwiązania związane ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych w dwóch lokalizacjach w Polsce, w tym w Stalowej Woli. Drugim miastem, który skorzysta z zapisów tej ustawy jest Jaworzno.

Dzięki ustawie teren w Stalowej Woli o powierzchni 1 tys. hektarów może zostać przeznaczony pod inwestycje przemysłowe związane ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem nowoczesnych projektów dotyczących energii, elektromobilności, transportu, technologii wodorowej, lotnictwa czy motoryzacji.

Inwestycje tam zlokalizowane mają służyć upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza. Mogą też służyć produkcji dla obronności państwa.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie wiceprezes ARP Paweł Kolczyński, misją Agencji jest wspieranie polskiego przemysłu i dążenie do jego rozwoju i innowacyjności.

Przypomniał, że ARP zarządza m.in. Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną TSSE Euro-Park Wisłosan, która ma swoje tereny w Stalowej Woli.

"Strategiczny Park Przemysłowy Euro-Park Stalowa Wola, którego tworzenie inicjuje wtorkowe porozumienie, powstanie na terenach, które posiadają potencjał, aby przy odpowiednim zaangażowaniu stron, mądrej współpracy i umiejętnym zarządzaniu, stać się centrum nowoczesnych technologii, dających wymierne korzyści społeczne i gospodarcze" - zaznaczył.

Podczas sobotniej uroczystości podpisania ustawy przez prezydenta Dudę, włodarz Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny podkreślił, że ten dzień jest najważniejszym momentem od kiedy powstała Stalowa Wola, gdyż ustawa ta tworzy obszar strategicznego parku inwestycyjnego w tym mieście.

"Dzisiaj stanęliśmy przed nową wielką szansą stworzenia strategicznego parku przemysłowego dla innowacyjnych rozwiązań gospodarczych, dla nowoczesnych rozwiązań energetycznych, elektromobilności, tych, które mogą zupełnie odmienić naszą gospodarkę lokalną" - mówił wówczas Nadbereżny.

Wtorkowe porozumienie inicjuje wspólne działania samorządu i ARP w zakresie m.in. opracowania harmonogramu projektu oraz podjęcia procedury powołania spółki celowej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie