×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Strumieniu dobiega końca remont najstarszego ratusza w Śląskiem

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 18 lip 2018 16:43
W Strumieniu dobiega końca remont najstarszego ratusza w Śląskiem
fot. Pixabay

Renowacja XVII-w. ratusza w Strumieniu, najstarszego w woj. śląskim, dobiega końca. Objęła ona m.in. elewacje i stary zegar na wieży. Projekt zakładał również modernizację sali sesyjnej – poinformowała w środę burmistrz miasta Anna Grygierek.

REKLAMA

Burmistrz zwróciła uwagę, że większość prac została już zakończona. "Czekamy jeszcze na dostarczenie mebli i sprzętu multimedialnego, który zostanie zamontowany w sali sesyjnej. Oficjalnie cały projekt zwieńczy konferencja, którą planujemy zorganizować na przełomie sierpnia i września" - powiedziała Grygierek.

Odrestaurowana została elewacja ratusza. Gruntowny remont przeszedł też zegar na ratuszowej wieży, którego mechanizm z tego powodu na pewien czas został zatrzymany. Dawny blask odzyskała sala sesyjna, która będzie miała teraz szersze zastosowanie. Nadal będzie służyła radzie miejskiej, ale jednocześnie uzupełni ofertę miejskiej galerii, stworzonej kilka lat temu w piwnicy ratusza. Organizowane w niej będą prezentacje multimedialne i konferencje.

Remont ratusza zamknie się kwotą ponad 1,1 mln zł, z czego blisko 1 mln zł pochodzi z pieniędzy UE, które Wspólnota przeznaczyła na realizację projektu Strumienia i słowackiej miejscowości Budatin, położonego tuż obok Żyliny.

Wartość całego polsko-słowackiego projektu wynosi ok. 5,7 mln zł. 85 proc. pochodzi z funduszy UE. Słowacy dzięki tej dotacji odrestaurowali budynek gospodarczy przy miejscowym zamku. W jego pomieszczeniach chcą zlokalizować ekspozycję rzemiosła druciarskiego. Wspólnym polsko-słowackim dziełem będzie też aplikacja zawierająca informacje na temat zabytków kultury oraz wydarzeń odbywających się w Strumieniu i Budatinie.

Strumieński ratusz został wzniesiony w 1628 r. To najstarszy budynek władz miejskich w granicach obecnego woj. śląskiego. Pod koniec XVIII w. został przebudowany i otrzymał barokowy kształt. Po pożarze miasta w 1793 r. został odbudowany. Początkowo posiadał dwie kondygnacje. W XIX w. została dobudowana trzecia.

Podczas prac renowacyjnych w kopule wieży ratuszowej odnaleziona została "kapsuła czasu". Metalową tubę umieszczono tam najprawdopodobniej w 1946 r. Taka bowiem data widnieje na metalowej chorągwi, która znajduje się nad kopułą. Wewnątrz znajdowały się dokumenty i fotografie. Zostały przekazane do zabezpieczenia i konserwacji przez specjalistów z Książnicy Cieszyńskiej.

Strumień na Śląsku Cieszyńskim na kartach historii pojawił się po raz pierwszy na początku XV w. Miasto liczy obecnie ponad 3 tys. mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!