×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W stulecie I zjazdu muzeów polskich do Poznania przyjadą muzealnicy z całego kraju

  • Autor: PAP
  • 30 maj 2022 13:19
W stulecie I zjazdu muzeów polskich do Poznania przyjadą muzealnicy z całego kraju
W stulecie I zjazdu muzeów polskich do Poznania przyjadą muzealnicy z całego kraju, fot. shutterstock

O przyszłości polskich muzeów, także o ich historii i stanie obecnym dyskutować będą w przyszłym tygodniu w Poznaniu muzealnicy, uczestnicy konferencji "Muzeum XXI wieku. W 100-lecie I zjazdu muzeów polskich w Poznaniu".

REKLAMA

Konferencję w Muzeum Narodowym w Poznaniu otworzy w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Na wydarzenie przyjadą m.in. dyrektorzy najważniejszych polskich muzeów tj. Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie czy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Muzealnicy debatować będą nad przeszłością, stanem obecnym i najbliższą przyszłością muzeów polskich. Konferencję objął patronatem prezydent Andrzej Duda.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska, w 1921 roku w gmachu Muzeum Wielkopolskiego, obecnego Muzeum Narodowego w Poznaniu, odbyło się spotkanie najwybitniejszych muzeologów z Warszawy, Lwowa, Krakowa i Poznania. Głównym celem organizowanej wiek później konferencji jest próba prezentacji dorobku polskich muzeów w minionym stuleciu.

"Chcielibyśmy zapytać, w jakim stopniu udało się naszemu środowisku uporać z problemami, które postawili nasi wybitni poprzednicy, także zastanowić się, jakie sprawy wówczas podniesione są nadal aktualne. Pragniemy zaznaczyć rolę, jaką odegrały w polskim muzealnictwie muzea wielkopolskie i postaci z nimi związane. Spróbujemy też przedstawić wyzwania, przed którymi stoi polskie muzealnictwo u progu trzeciej dekady XXI wieku" - poinformowali organizatorzy wydarzenia.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki wyjaśnił, że wybór miejsca, w którym w 1921 r. zorganizowano I Zjazd Delegatów Polskich Muzeów Historyczno-Artystycznych, nie był przypadkowy.

"Oprócz komfortowych warunków w przejętym gmachu byłego pruskiego muzeum - wówczas już siedzibie Muzeum Wielkopolskiego - za Poznaniem przemawiało wieloletnie doświadczenie na polu gromadzenia, zabezpieczania i eksponowania zbiorów muzealnych. Zainteresowanie delegatów skupione było jednak na przyszłości - posiedzeniom zjazdu towarzyszył entuzjazm odbudowywania polskiej państwowości i projektowania rozwoju krajowego muzealnictwa" - powiedział Łęcki.

W 1921 r. na zjeździe reprezentowane były muzea artystyczne, historyczne i przemysłowe.

"W kontekście dopiero co odzyskanej niepodległości przedstawiono najistotniejsze sprawy muzealnictwa w zrastającej się z trzech części Polsce: kategoryzację muzeów, przygotowanie ustawy o muzeach, kształcenie kadr, budowę nowych gmachów. Wiele czasu poświęcono także konserwacji zabytków, w tym współpracy muzeów z konserwatorami wojewódzkimi" - podkreśliła Aleksandra Sobocińska.

Współorganizatorami organizowanego w Poznaniu wydarzenia są Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Fundacja Muzeów Wielkopolskich. Partnerami są: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków oraz Fundacja Otwarci na Sztukę.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie