×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Szczecinie powstał mural Pamięci - Synagoga Szczecińska

  • Autor: PAP
  • 10 lis 2022 16:52
W Szczecinie powstał mural Pamięci - Synagoga Szczecińska
W 84. rocznicę pogromu zwanego Nocą Kryształową zaprezentowano Mural Pamięci – Synagoga Szczecińska, który przedstawia zniszczoną w 1938 roku świątynię. fot. Shutterstock

Na zachodniej ścianie elewacji budynku Książnicy Pomorskiej w rocznicę Nocy Kryształowej odsłonięto mural autorstwa Piotra Pauka. Dzieło przedstawia zniszczoną w 1938 roku świątynię.

REKLAMA

  • Na zachodniej ścianie Książnicy Pomorskiej odsłonięto Mural Pamięci - Synagoga Szczecińska. 
  • Mural zaprojektował i wykonał Piotr Pauk znany jako LUMP.
  • Na wykonanie projektu organizacja otrzymała 30 tys. zł. dofinansowana ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

W 84. rocznicę pogromu zwanego Nocą Kryształową zaprezentowano Mural Pamięci – Synagoga Szczecińska, który przedstawia zniszczoną w 1938 roku przez Niemców świątynię. Malowidło można zobaczyć na zachodniej ścianie Książnicy Pomorskiej.

Synagoga Szczecińska została podpalona w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. podczas tzw. Nocy Kryształowej. Nigdy nie została odbudowana, a jej pozostałości zostały wysadzone w 1941 r.

"To jest to wyzwanie: trzeba walczyć przeciwko takiemu hejtowi - nie tylko raz - a dopóki ludzie nie będą przeciwko nienawiści" - mówił w czwartek naczelny rabin Polski Michael Schudrich. "Kiedy człowiek czuje, że jest coś nie tak, powinien mówić głośno: przepraszam, ja nie akceptuję takich zachowań. Najgorsze jest milczenie" - podkreślił.

Mural przedstawiający wizualizację zniszczonej przez Niemców świątyni umieszczony został na zachodniej ścianie elewacji budynku Książnicy Pomorskiej. Można go oglądać od strony ul. Dworcowej.

Pomysłodawcą upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń jest szczeciński oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

"Ten mural jest zwieńczeniem mojej czterdziestoletniej pracy w Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów w Szczecinie. Od wielu lat robimy bardzo wiele projektów, aby upamiętnić żydowskich mieszkańców tego rejonu. Zarówno tych, którzy tu mieszkali przed wojną, jak i tych, którzy mieszkali po wojnie" - mówiła w czwartek przewodnicząca szczecińskiego oddziału TSKŻ Róża Król.

Na wykonanie projektu organizacja otrzymała 30 tys. zł. dofinansowana ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

"Pokazujemy jak można nowoczesne myślenie o naszym mieście, regionie, społeczeństwie pięknie łączyć z tradycją, historią i przypominaniem również tych bolesnych kart w dziejach naszego miasta i naszego regionu" - powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Jak dodał "tylko wtedy będziemy budowali dobrą, rozumiejącą się i szanującą - pomimo wielu różności - społeczność, jeżeli będziemy czerpali z naszej historii i naszej różności".

Mural Pamięci - Synagoga Szczecińska na Książnicy Pomorskiej zaprojektował i wykonał Piotr Pauk znany jako LUMP.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie