×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Szczecinie powstał wyjątkowy mural

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2018 14:20
  • Aktualizacja: 06 lip 2018 14:22
fot. pixabay.com

Mural upamiętniający uczestników strajków w 1988 r. powstał na szczecińskim placu Solidarności. Organizatorzy chcą na nim umieścić nazwiska uczestników wydarzeń sprzed 30 lat.

REKLAMA

Mural przedstawia odwrócone plecami postacie strajkujących, nad którymi widnieje napis "Szczecin 1988". Powstał na ośmiu płytach ustawionych na pl. Solidarności w centrum Szczecina, zwrócony jest w stronę wjazdu do miasta z Trasy Zamkowej.

Tworzący malowidła - Michał Banasik i Marcin Papis, student i absolwent Pracowni Street Artu Akademii Sztuki w Szczecinie - tłumaczyli, że ich praca nawiązywać ma stylistycznie do sztuki szablonowej, towarzyszącej protestom społecznym w latach 80.

"Przedstawiliśmy uczestników strajków (...), złączonych wspólnym pragnieniem odzyskania niepodległości i sprzeciwem wobec autorytarnej władzy" - wyjaśnili artyści.Dodali, że tworząc mural wybrali punkt widzenia uczestnika lub obserwatora, zwróconego w tym samym kierunku, co robotnicy. Przez to, że nie widać twarzy uczestników, pojedyncze osoby "stają się jednym podmiotem zbiorowym".

Chcą też po bokach muralu wyeksponować nazwiska osób, które w 1988 r. "miały odwagę opowiedzieć się po stronie wolności". O kontakt prosi te osoby Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Jak wyjaśnił dyrektor gabinetu marszałka Krzysztof Barczyk, mimo że w opinii prawnej nazwiska uczestników strajków z 1988 roku stały się domeną publiczną, organizatorzy chcą dotrzeć z informacją bezpośrednio do nich i ich rodzin.

"Nie chcemy, aby o fakcie umieszczenia ich nazwisk dowiadywali się z przekazów medialnych lub z drugiej ręki. Nie do wszystkich jesteśmy w stanie sami dotrzeć, dlatego prosimy, aby osoby zaangażowane w strajk '88 skontaktowały się z urzędem marszałkowskim" - powiedział Barczyk.

W ramach obchodów 30. rocznicy Sierpnia '88 odbyły się już lekcje historii dla młodzieży, która spotkała się ze świadkami tamtych wydarzeń. W planach jest jeszcze m.in. wystawa "Samotny Strajk. Sierpień 1988", piknik rodzinny, koncerty okolicznościowe i uroczysta gala.

W 1988 r. w Szczecinie i innych miastach Polski doszło do strajków przeciw komunistycznej władzy. 5 maja 1988 r. pracownicy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, solidaryzując się ze strajkującymi robotnikami Nowej Huty, przystąpili do protestu, domagając się podwyżek płac. 22 czerwca strajkujący wystąpili w obronie zwolnionych liderów majowego wystąpienia. Kolejna fala protestów w Szczecinie rozpoczęła się 17 sierpnia w szczecińskim porcie. Strajkujący domagali się m.in. legalizacji "Solidarności", podwyższenia płac i przywrócenia do pracy pracowników Zarządu Portu zwolnionych za działalność solidarnościową. Strajk szczeciński został ostatecznie przerwany 3 września. Uczestniczyło w nim łącznie około 3 tys. osób.

Mural będzie można oglądać do 6 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie