REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Sztokholmie po pięciu latach znów otwarto Muzeum Narodowe

  • Autor: PAP
  • 15 paź 2018 10:08
W Sztokholmie po pięciu latach znów otwarto Muzeum Narodowe
fot. unsplash

Po pięciu latach renowacji otwarto w sobotę w Sztokholmie Muzeum Narodowe. W zabytkowym budynku na półwyspie Blasieholmen jest teraz więcej przestrzeni, dzieł sztuki, koloru oraz naturalnego światła. Zachwyca wystawa dla dzieci.

REKLAMA

Uroczystej inauguracji dokonała szwedzka rodzina królewska, reprezentowana przez króla Karola XVI Gustawa, królową Sylwię, księżniczkę Wiktorię oraz księcia Daniela.

"Wybudowany w 1866 roku gmach Muzeum Narodowego w zamierzeniu miał być oświetlany naturalnym światłem oraz świecami. Gdy wynaleziono elektryczność z wielu okien zrezygnowano. Teraz je odsłaniamy, aby przywrócić dawny klimat" - mówi dyrektor Muzeum Narodowego dr Susanna Pettersson.

Dzięki wyprowadzeniu części administracyjnej do innego budynku, ekspozycję powiększono o nowe sale, które pomalowano na żywe kolory. Liczba eksponowanych dzieł sztuki wzrosła trzykrotnie, do 5,2 tys. obiektów. Nowo zaaranżowana wystawa stała jest ułożona chronologicznie. Obok siebie znalazły się pochodzące z tego samego okresu obrazy, rzeźby, ale też meble i przedmioty użytkowe.

Sporą popularnością cieszyła się wystawa przygotowana dla dzieci, jeszcze przed oficjalnym otwarciem testowana przez uczniów. To "Villa Curiosa" - przypominający stary magazyn zbiór różności, które można dotykać i wyjmować z szuflad. Magiczna ekspozycja klimatem przypomina opowieść o Harrym Potterze.

W sztokholmskim Muzeum Narodowym mieści się także skarbiec ze sztuką zdobniczą, ogród rzeźb oraz oddzielna ekspozycja poświęcona wzornictwu przemysłowemu.

Do najsłynniejszych dzieł w kolekcji muzeum należą obrazy: "Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa" Rembrandta, "Piotr i Paweł" El Greca, "Bachanalia na Andros" Petera Paula Rubensa, a także "Polowanie na lwa" Eugene'a Delacroix. Sztukę szwedzką reprezentują znane dzieła: "Dama z wachlarzem" Alexandra Roslina, "Kot i zięba" Bruno Liljeforsa czy "Taniec w środku lata" Andersa Zorna.

Muzeum Narodowe w Sztokholmie powstało w 1792 roku jako muzeum królewskie. Dla publiczności otwarto je w 1794 roku, a pod obecną nazwą działa od 1866 roku. Uważane jest za jedną z pierwszych tego typu placówek w Europie.

Początek kolekcji dały zbiory króla Gustawa Wazy z pierwszej połowy XVI wieku. Część nabytków pochodzi z okresu wojny trzydziestoletniej (1618-1648), gdy szwedzkiej ekspansji militarnej towarzyszyła akcja wywożenia do Szwecji najcenniejszych zabytków. Na wystawie stałej Muzeum Narodowego nie ma natomiast przywiezionych z Polski łupów wojennych z okresu potopu szwedzkiego (1655-1660), te można zobaczyć w Zbrojowni Zamku Królewskiego oraz w Muzeum Wojska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie