REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Toronto powstanie najbardziej futurystyczna dzielnica świata

  • Autor: WNP.pl
  • 18 paź 2017 14:55
W Toronto powstanie najbardziej futurystyczna dzielnica świata
Źródło: Sidewalk Labs
W Toronto powstanie najbardziej futurystyczna dzielnica świata
W Toronto powstanie najbardziej futurystyczna dzielnica świata
W Toronto powstanie najbardziej futurystyczna dzielnica świata
W Toronto powstanie najbardziej futurystyczna dzielnica świata

Sidewalk Labs, spółka-córka Alphabetu (m.in. Google), zawarła porozumienie z premierem Kanady Justinem Trudeau. Nad jeziorem Ontario w Toronto powstanie dzielnica pełna najnowocześniejszych rozwiązań urbanistycznych. Projekt ma się stać wzorem dla całego świata.

REKLAMA

Firma Sidewalk Labs należąca do Alphabetu, konglomeratu powołanego przez Google, zmieni nabrzeża jeziora Ontario w „miasto internetu”. Na początek do nowej dzielnicy Quayside zostanie przeniesiona kanadyjska siedziba Alphabet Inc.

- Ten projekt będzie modelem nie tylko dla Kanady, ale i dla całego świata - powiedział podczas konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau.

Sidewalk Labs założono w 2015 r., a dyrektorem spółki został Daniel L. Doctoroff, były zastępca burmistrza Nowego Jorku i były prezes Bloomberga. Teraz spółka przymierza się do projektu, do którego naprawdę została powołana – stworzenia miasta przyszłości.

Doctoroff planuje przeznaczyć 50 mln dolarów na same spotkania, konsultacje i testy, które rozpoczną się 1 listopada i potrwają rok, a na rozwój dzielnice przygotowuje się już fundusze przekraczające 1 mld dol. Docelowo dzielnica ma zająć powierzchnię 325 hektarów w dokach Toronto, które aktualnie są zagospodarowane w niskim stopniu.

Co znajdziemy w mieście przyszłości?

Umowa z Toronto to rezultat wielomiesięcznych negocjacji firmy, która chce testować na wyznaczonym obszarze technologie takie jak pojazdy autonomiczne, publiczne sieci WiFi oraz nowoczesne rozwiązania z zakresu opieki medycznej, które otwiera postęp techniczny.

- Dzisiejsze wiadomości dotyczą przede wszystkim projektu stworzenia nowego otoczenia miejskiego, w którym ludzie są najważniejsi - oświadczył Trudeau. - Quayside będzie nieustannie żyjącym centrum dla technologii i społeczności dziesiątek tysięcy ludzi, którzy będą w nim pracować, żyć i odpoczywać - dodał.

W niemal 200-stronicowym opracowaniu przestawiono wizję zarządzania komunikacją, transportem, energią, przestrzenią publiczną, odpadami, telekomunikacją, rynkiem pracy, mieszkalnictwem, budownictwem i właściwie wszystkimi tematami ważnymi dla miasta.

- Technologia nie będzie wprowadzana dla niej samej. Będziemy raczej używać cyfrowych narzędzi, by rozwiązywać problemy urbanistyczne miast świata - wyjaśnił Doctoroff.

Nie jest zaskoczeniem, że Sidewalk Labs planują współpracować z innymi spółkami Alphabetu. Możemy więc spodziewać się autonomicznych samochodów Waymo i komunikacji opartej na Google, choć nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

Stolica Google

Sidewalk Labs nie nabywa praw do wynajmu terenu, na którym będzie operować. W świetle prawa nie staje się również jego właścicielem. Transakcja pomiędzy Toronto i Sidewalk Labs jest wynikiem „zapotrzebowania miasta na partnerów w rozwoju innowacyjności”.

- Nie ma świecie lepszego miasta, które mogłoby się stać partnerem Sidewalk Labs - powiedział burmistrz Toronto John Tory. - Projekt pomoże nam testować nowe pomysły i rozwiązania - od transportu do dostępnych mieszkań - które pomogą przyciągać mieszkańców i inwestycje do naszego miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie