REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Toruniu powstanie Centrum Festiwalowo-Kongresowe Camerimage

  • Autor: PAP
  • 22 gru 2017 13:33
W Toruniu powstanie Centrum Festiwalowo-Kongresowe Camerimage
Toruń, fot. pixabay

List intencyjny ws. utworzenia Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage w Toruniu podpisali wicepremier Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz - poinformował w czwartek resort kultury.

REKLAMA

W komunikacie opublikowanym na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślono, że w liście intencyjnym, podpisanym w środę w Warszawie wskazano "na możliwość realizacji w Toruniu kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage, po tym jak w pobliżu Jordanek powstanie wielofunkcyjne Centrum Festiwalowo-Kongresowe".

Jak dodano, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński "zadeklarował akceptację działań zmierzających do utworzenia Centrum Festiwalowo-Kongresowego, a także w miarę możliwości utworzenia tam państwowej instytucji kultury oraz ocenę możliwości wsparcia inwestycji, szczególnie przy udziale środków unijnych". Prezydent Torunia Michał Zaleski zadeklarował z kolei m.in. chęć zainwestowania w Centrum Festiwalowo-Kongresowego, natomiast prezes Fundacji Tumult Marek Żydowi z zadeklarował m.in. podjęcie skutecznych starań o zdobycie funduszy na tę inwestycję oraz "wniesienie do inwestycji cesji do umowy na projekt architektoniczny Centrum Festiwalowo-Kongresowego istniejącej już koncepcji Camerimage Łódź Center wraz ze zgodą architekta na dostosowanie projektu do potrzeb inwestycji w Toruniu".

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" odbywa się od 1993 r. Pierwsze siedem edycji festiwalu organizowano w Toruniu. W 2000 r. prezes Tumultu, pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 r. festiwal trafił do Bydgoszczy. W listopadzie 2017 r. odbyła się 25. edycja festiwali Camerimage. Był to ostatni rok obowiązywania kolejnej już umowy pomiędzy Bydgoszczy i Tumultem w sprawie organizacji imprezy.

- Miasto porozumiało się z prezesem Fundacji Tumult Markiem Żydowiczem w sprawie organizacji w Bydgoszczy kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Miasto chce podpisać umowę, która zakładałaby cztery kolejny edycje festiwalu w latach 2018-2021 w Bydgoszczy - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie