REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Toruniu powstanie kompleks Toruń Space Labs

  • Autor: PAP
  • 12 sty 2022 16:28
W Toruniu powstanie kompleks Toruń Space Labs
W Toruniu powstanie kompleks Toruń Space Labs, fot. shutterstock

Kompleks Toruń Space Labs powstanie do lipca 2023 r. Umowę w sprawie utworzenia miejsca wymiany doświadczeń z zakresu nowoczesnych technologii, m.in. kosmicznych i satelitarnych, podpisano w środę z głównym wykonawcą inwestycji. Wartość projektu to 22 mln zł.

REKLAMA

Umowę podpisali przedstawiciele miejskiej spółki Urbitor z głównym wykonawcą inwestycji - firmą Wegner Sp. z o.o. Sp. k. Kompleks Toruń Space Labs ma być miejscem twórczej wymiany doświadczeń z zakresu nowoczesnych technologii. Chodzi m.in. o technologie kosmiczne i satelitarne.

Obiekt będzie miał 2000 m kwadratowych i powstaną w nim pomieszczenia badawcze wyposażone w zaplecze technologiczne oraz multimedialne sale demonstracyjne, pozwalające na prowadzenie wyspecjalizowanych badań przemysłowych i prac rozwojowych.

"Nowe miejsce na mapie Torunia, powstające z myślą o małych i średnich firmach z branży innowacyjnych technologii, które potrzebują do rozwoju nowoczesnych powierzchni biurowych, ale również specjalistycznych laboratoriów, przestrzeni badawczych i eksperymentalnych. Tu znajdą swoje miejsce, tu będą mogły przebywać i kreować swoje pomysły, sprawdzać ich efektywność, a potem wychodzić z tym na rynek"| - mówił o projekcie prezydent Torunia Michał Zaleski.

Władze miasta liczą, że kompleks przyciągnie do miasta kolejne firmy z branży nowoczesnych technologii z całego regionu.

"Dzisiejsze wydarzenie wieńczy kilkuletni okres przygotowywania tego projektu, pozyskiwania koniecznych zgód i środków zewnętrznych na jego realizację. Projekt ten ma doprowadzić do powstania w Toruniu nowoczesnej infrastruktury biznesowej, która nie tylko zwiększy szanse toruńskich przedsiębiorców, ale również, z uwagi na formę, będzie jedną z nowych wizytówek miasta" - mówił Wojciech Klabun, koordynator projektu TSL z ramienia spółki miejskiej Urbitor.

Toruń Space Labs ma powstać do 31 lipca 2023 roku. Umowa obejmuje projektowanie i budowę trzykondygnacyjnego budynku głównego z przylegającym do niego parterowym modułem prototypowni, całorocznym namiotem sferycznym (SPACE ARENA) oraz zakupem specjalistycznego wyposażenia dla placówki. W budynku możliwe będą m.in. przygotowanie robotów eksploracyjnych, badania wytrzymałości materiałów, wykorzystanie druku 3D, telemedycyny.

Wartość projektu to ok. 22 mln zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie ponad 15,3 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie