×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Tychach będzie działał młodzieżowy budżet partycypacyjny

  • Autor: PAP
  • 05 wrz 2018 09:43
W Tychach będzie działał młodzieżowy budżet partycypacyjny
fot. pixabay

30 tys. zł – będzie miała do dyspozycji tyska młodzież w ramach pilotażowego projektu Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego (MBP), który rusza w Tychach. Do 10 września szkoły mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie

REKLAMA

"Propozycję zadań może zgłosić każdy uczeń, którego szkoła bierze udziału w tym przedsięwzięciu, pod warunkiem, że do swojego pomysłu przekona minimum 15 rówieśników, a pomysł jest zgodny ze statutem szkoły" - powiedziała we wtorek Krystyna Rumieniuch z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy.

Projekt musi być złożony w sekretariacie szkoły na odpowiednim formularzu, który można pobrać w sekretariacie szkoły lub na stronie www.razemtychy.pl. Wstępnej weryfikacji projektów pod względem możliwości realizacji i kosztów dokona szkolna komisja konsultacyjna złożona z dyrektora szkoły, dwóch nauczycieli oraz trzech przedstawicieli samorządu uczniowskiego. Uprawnieni do głosowania są wszyscy uczniowie szkoły.

"Do wdrożenia projektu Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego w naszym mieście przymierzaliśmy się od dawna. Zależało nam na aktywnym włączeniu się tyskiej młodzieży w procesy obywatelskie, we współdecydowanie o tym, co powinno być realizowane w mieście. W projekt zaangażowali się radni i Młodzieżowa Rada Miasta. Były warsztaty, spotkania, podczas których młodzież wspólne wypracowała zasady, na jakich będzie się opierał tyski budżet" - przypomniał prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

W warsztatach zorganizowanych w dziewięciu szkołach tj. liceach, technikach oraz szkołach zawodowych wzięło udział 400 młodych tyszan, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół. Debatowali m.in. nad możliwościami zwiększania wpływu młodzieży na jej otoczenie oraz poczuciem sprawczości w kwestiach, które są dla młodych ludzi ważne.

"Pamiętam spotkania z Młodzieżową Radą Miasta, której jako przewodniczący rady jestem opiekunem. Młodzi radni nieraz zgłaszali potrzebę stworzenia projektu, w którym to oni będą mogli się wypowiedzieć, zgłosić swoje propozycje i co równie ważne - te propozycje będą zrealizowane. Dlatego przedstawiłem pomysł stworzenia Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego na komisji samorządowej i cieszę się, że spotkał się on z aprobatą radnych i prezydenta miasta" - powiedział przewodniczący Rady Miasta w Tychach Maciej Gramatyka.

Od 11 września do 2 października br. będzie trwał tzw. "etap szkolny". To czas na zgłaszanie propozycji przez młodzież. Od 3 do 14 października zaplanowano konkurs międzyszkolny - wtedy dyrektorzy szkół mają zgłaszać zadania, które otrzymały w danej szkole największą liczbę głosów. Kwota 30 tys. zł zostanie podzielona w równych częściach (po 10 tys. zł) pomiędzy szkoły, których projekty otrzymały od zespołu ds. oceny zadań złożonych do MBP największą liczbę punktów.

W posiedzeniu zespołu mogą uczestniczyć autorzy projektów, które zostały zgłoszone do międzyszkolnego konkursu z przygotowaną 10 - minutową prezentacją własnego zadania. Zespół będzie oceniał m.in. celowość zadania z punktu widzenia potrzeb młodzieży, to czy w projekcie wezmą udział uczniowie różnych klas, innowacyjny charakter zadania.

Realizacja zadań ma rozpocząć się 15 października i potrwać do końca 2018 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie