W Tychach powstanie nowy budynek sąduPAP - 09-10-2019 16:20


Sąd Rejonowy w Tychach, jeden z największych sądów rejonowych w kraju, będzie mieć nową siedzibę - poinformował dziś (9 października, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dzięki porozumieniu z prezydentem Miasta Tychy i samorządem uda się nieodpłatnie uzyskać działki w centrum miasta, na których stanie nowy gmach.

- Sąd w z Tychach działa prężnie, ale do tej pory pracował w trudnych warunkach, w budynku, w którym wcześniej były mieszkania - mówił Michał Wójcik na konferencji prasowej w Tychach. - Od dawna zdawaliśmy sobie sprawę z konieczności znalezienia nowego miejsca dla pracowników sądu, sędziów, asesorów, jak i interesantów przychodzących do sądu. Dlatego podjąłem decyzje dotyczące budowy nowoczesnego obiektu, w którym mieścić się będzie Sąd Rejonowy w Tychach.

3 lipca 2019 r. wiceminister Wójcik udzielił zgody dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Katowicach i dyrektorowi Sądu Rejonowego w Tychach na podjęcie działań zmierzających do nieodpłatnego pozyskania działki w Tychach, oferowanej przez władze miasta. To wyjątkowo ważne, bo liczba spraw, jakimi zajmuje się ten sąd, co rok wzrasta o kilka do kilkunastu tysięcy. O budowie nowej siedziby sądu mówiło się w Tychach od dawna. Dziś już wiadomo, że powstanie ona przy ul. Dąbrowskiego, w centrum miasta, pomiędzy parkingiem wielopoziomowym a siedzibą Poczty Polskiej. - Zaproponowaliśmy sześć działek o łącznej powierzchni blisko 15 tys. metrów kwadratowych. Czekamy na wskazanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które działki wybierze. Wszystkie są bardzo dobrze skomunikowane. W sąsiedztwie przyszłej siedziby sądu znajduje się parking na ponad 320 samochodów oraz przystanki komunikacji miejskiej - mówił prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Tyski sąd zajmuje się sprawami wpływającymi z miast: Bieruń, Lędziny, Tychy oraz gmin: Bojszowy i Kobiór, a w niektórych przypadkach - także z Pszczyny i Mikołowa. Sąd zatrudnia 228 pracowników, w tym 37 sędziów i 5 asesorów. W roku 2017 wpłynęło do niego prawie 59 500 spraw, a do końca września br. - już ponad 56 600.

- Komórki organizacyjne sądu mieszczą się dziś w trzech budynkach przy ul. Budowlanych, Bałuckiego i placu Baczyńskiego. Na potrzeby archiwum trzeba też wynajmować powierzchnię przy ul. Budowlanych. Jest ciasno, a obsługa osób przychodzących do sądu, zwłaszcza niepełnosprawnych oraz warunki pracy osób tu zatrudnionych nie zapewniają nawet podstawowych standardów. Mamy nadzieję, że nowy obiekt powstanie jak najszybciej - mówiła podczas konferencji Magdalena Piwowarska, Prezes Sądu Rejonowego w Tychach.