REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W tym roku zakończenie dużych inwestycji w Poznaniu

  • Autor: PAP
  • 02 sty 2023 11:58
W tym roku zakończenie dużych inwestycji w Poznaniu
W 2023 roku planowane jest zakończenie prac na PST i remontów w centrum Poznania. fot. Shutterstock

W 2023 roku planowane jest zakończenie prac na PST i remontów w centrum Poznania.

REKLAMA

  • Zgodnie z harmonogramami w 2023 r. zakończy się remont trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. k
  • Końca mają też dobiec remonty realizowane w centrum miasta w ramach Programu Centrum.

Od sierpnia 2022 roku prowadzony jest remont Poznańskiego Szybkiego Tramwaju - jednej z ważniejszych tras tramwajowych w mieście, łączącej centrum z Winogradami i Piątkowem. Ze względów finansowych podzielono tę inwestycję na dwa etapy: z centrum do ul. Słowiańskiej oraz od przystanku Słowiańska do przystanku Szymanowskiego.

24 grudnia tramwaje wróciły na odcinek do przystanku Słowiańska. Władze miasta podały wówczas, że na pozostałym remontowanym odcinku PST prace mają się zakończyć, zgodnie z harmonogramem, na przełomie maja i czerwca.

Liczne prace remontowe trwają też w centrum miasta. Znaczna ich część odbywa się w ramach Programu Centrum. Jest to największa inwestycja rewitalizacyjna prowadzona obecnie w Poznaniu. Zakłada przebudowę ulic i chodników w dużej części śródmieścia, a także zmianę infrastruktury podziemnej. Ponadto przewiduje modernizację torowisk tramwajowych i budowę nowej trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka.

Dyrektor ds. komunikacji i koordynacji inwestycji Poznańskich Inwestycji Miejskich Maja Chłopocka-Nowak powiedziała PAP, że zakończenie wszystkich rozpoczętych prac w ramach Programu Centrum planowane jest na 2023 r. ze względu na rozliczenie dofinansowania unijnego.

Podała, że dobiegają końca zasadnicze prace budowlane na odcinku ul. Św. Marcin i Al. Marcinkowskiego od ul. Ratajczaka do ul. Paderewskiego. Termin zakończenia rozbudowy ul. Święty Marcin na odcinku od mostu Uniwersyteckiego do ul. Gwarnej to III kwartał 2023 r.

W połowie roku zakończy się remont torowiska w ul. Fredry oraz torowiska i sieci wodno-kanalizacyjnej w ul. Mielżyńskiego. Do końca roku wyremontowana zostanie południowa droga pl. Wolności, ul. 27 Grudnia, Kantaka, Gwarna oraz ul. Ratajczaka od 27 Grudnia do ul. Św. Marcin.

"W 2023 r. zakończą się także prace na skrzyżowaniach łączących różne zakresy Programu Centrum, tzn. ul. Św. Marcin i Ratajczaka oraz Św. Marcin i Gwarnej, a także obręb skrzyżowania ul. Paderewskiego i Al. Marcinkowskiego, na którym prace zostały skoordynowane z robotami na Starym Rynku. Zakładamy, że wszystkie prace na ul. Św. Marcin zakończą się do połowy 2023 r." - poinformowała Maja Chłopocka-Nowak.

Jak dodała, wtedy możliwy będzie powrót regularnych kursów tramwajowych na odcinek między rondem Kaponiera a ul. Podgórną.

Inwestycją z dofinansowaniem unijnym jest także rewaloryzacja przestrzeni płyty Starego Rynku, rozliczenie również tego zadania ma nastąpić do końca 2023 r. "Dążymy do tego, by prace zakończyły się jesienią" - poinformowała Chłopocka-Nowak.

Inne inwestycje drogowe i służące komunikacji publicznej, których zakończenie planowane są na obecny rok to budowa ul. Miłosza, wykonanie prac budowlanych brakującego odcinka ulicy Białośliwskiej oraz budowa łącznika pomiędzy Wartostradą a ul. Hetmańską. Te inwestycje mają się zakończyć w I kwartale 2023 r.

W kolejnych miesiącach zakończą się: budowa układu drogowego ul. Glinienko i okolic z wykonaniem chodników, oświetlenia i kanalizacją deszczową, przebudowa ul. Hodowlanej i budowa ulicy Krośniewickiej.

W drugiej połowie roku zrealizowane zostaną: przebudowa ul. Kolejowej, przebudowa ul. Pokrzywno, przebudowa ulic: Rubinowej i Ametystowej oraz budowa kanalizacji w ul. Miętowej.

Do końca roku powinny się zakończyć: budowa zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka, w miejscu przejazdu przez linię kolejową E20 oraz przebudowa trasy tramwajowej od ul. Jana Pawła II do os. Lecha.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie