×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Warszawie będzie nowy mural. Okazja: 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego

  • Autor: PAP
  • 19 paź 2021 15:08
W Warszawie będzie nowy mural. Okazja: 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego
W Warszawie będzie nowy mural. Okazja: 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego, fot. shutterstock

Na bloku przy ul. Madalińskiego 49/51 w Warszawie, w którym mieszkał Kazimierz Górski, powstaje mural, który uczci 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego trenera. Odsłonięcie muralu planowane jest w pierwszej połowie listopada - poinformowała Fundacja Kazimierza Górskiego.

REKLAMA

Mural z wizerunkiem postaci słynnego trenera wraz z jednym z jego najbardziej znanych cytatów "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie" powstaje na Mokotowie, na ścianie bloku przy ulicy Madalińskiego 49/51, w którym przez wiele lat mieszkał Kazimierz Górski. "Praca będzie wyjątkowa, bo tworzona w dwóch technikach artystycznych - na części malowidła zostaną wykorzystane elementy ceramiczne" - przekazała fundacja. Autorem pracy jest duet artystyczny Czary-Mury.

"Od początku istnienia +Czary-Mury+ zależało nam na stworzeniu muralu trenera Kazimierza Górskiego, dlatego niestrudzenie dążyliśmy do realizacji tego projektu i cierpliwie dopełnialiśmy wszystkich formalności od prawie dwóch lat" - powiedzieli cytowani w komunikacie Marek Grela i Marta Piróg, artyści występujący pod nazwą Czary-Mury. "To najwybitniejszy polski trener, którego powinne znać kolejne pokolenia Polaków, a mural niewątpliwie w tym pomoże. Dzięki temu wypełniamy swoją misję +ocalić od zapomnienia+. Ogromną uwagę zwracamy na lokalizację każdego naszego dzieła, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zdobyć przychylność wielu instytucji, aby mural powstał właśnie na bloku, w którym Kazimierz Górski mieszkał i to tuż przy jego oknie" - dodają artyści.

Pomysł duetu artystów spodobał się Berenice Górskiej, wnuczce słynnego trenera, która jest zarazem fundatorką fundacji jego imienia. "Cała rodzina jest ogromnie wzruszona i dumna, że na bloku w którym mieszkali moi dziadkowie ze swoimi dziećmi, a teraz mieszkam ja ze swoją rodziną, powstanie mural upamiętniający wspaniałego trenera, ojca i dziadka, którym był Kazimierz Górski. To będzie dla nas i naszych kolejnych pokoleń symbol upamiętniający na lata wspaniałego człowieka, którego mieliśmy szczęście być rodziną" - powiedziała Berenika Górska. "Jego historia i zasługi mogą być pięknym drogowskazem dla młodszych pokoleń. To jest po części wypełnienie misji, którą od kilku lat realizuje Fundacja Kazimierza Górskiego. Mural dla rodziny będzie dumą i pamiątką, a dla okolicznych mieszkańców miłym wspomnieniem i znakiem rozpoznawczym budynku Madalińskiego 49/51" - dodała.

Mecenasem projektu jest lider krajowego rynku bukmacherskiego i największy prywatny sponsor polskiego sportu - firma STS. "Od lat jesteśmy sponsorem m.in. reprezentacji Polski w piłce nożnej. Sport leży w DNA naszej firmy. Z artystami bardzo szybko podjęliśmy współpracę, ponieważ od razu wiedzieliśmy, że chcemy być częścią tej wyjątkowej inicjatywy, którą w całości ufundowaliśmy. Doskonale wpisuje się ona w realizowaną przez nas od lat strategię społecznej odpowiedzialności biznesu, która w dużej mierze opiera się na działaniach Fundacji STS oraz właśnie działaniach sponsorskich" - powiedział prezes i właściciel STS Mateusz Juroszek.

Odsłonięcie muralu na Mokotowie planowane jest w pierwszej połowie listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie