W Warszawie i Pradze odsłonięto dwa murale nawiązujące do historii ruchu solidarnościowegoPAP - 12-10-2020 14:40


W Warszawie i Pradze odsłonięto dwa murale nawiązujące do historii ruchu solidarnościowego. Autorami prac, dla których inspiracją była droga do wolności w latach 80-89, są artyści z Polski i Czech.

W piątek, przy ul. Siennej w Warszawie odsłonięto mural, mający nawiązywać do historii ruchu solidarnościowego oraz jego wpływu na przemiany kulturowe i społeczno-polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Taki sam mural powstał w Pradze; autorami prac jest ośmiu artystów z Polski i Czech. Murale powstały z okazji 40-lecia "Solidarności".

"Odsłaniamy dwie przepiękne prace, dwa murale - w Warszawie i Pradze - mówił podczas prezentacji muralu przy ul. Siennej dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. Podziękował także wszystkim zaangażowanym w pracę nad muralami w obu miastach. "Bardzo dziękuję. Jestem pod wrażeniem efektów" - napisał na Twitterze Wiśniewski.

"Jeszcze nigdy nie stworzyliśmy dwóch prac, które są tak daleko od siebie, a jednocześnie tak spójne" - powiedział z kolei dyrektor artystyczny Good Looking Studio Piotr Ruszkowski.

To nie jedyne murale, które powstały z okazji 40-lecia "Solidarności" i podpisania Porozumień Sierpniowych. Murale powstały również w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu-Zdroju.

"W Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju i Warszawie pojawiły się murale z hasłem, które od lat przyświeca związkowcom: człowiek rodzi się i żyje wolnym!" - napisano na stronie internetowej NCK.

Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, NSZZ Solidarność, oraz Instytut Dziedzictwa Solidarności.