W Warszawie odsłonięto pomnik "Agatona"PAP - 03-08-2020 11:14


Pomnik upamiętniający powstańca warszawskiego, architekta Stanisława Jankowskiego ps. "Agaton" odsłonięto w niedzielę na warszawskim Powiślu. "Był specjalistą najwyższej próby, a jego profesjonalizm ocalił setki żyć" - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pomnik "Agatona" został uroczyście odsłonięty w niedzielę u zbiegu ulic Karowej i Browarnej. Podczas uroczystości złożono wieńce w imieniu najwyższych władz państwowych. W odsłonięciu pomnika uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Gosiewska i Małgorzata Kidawa-Błońska, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu prezydent stolicy, Stanisław Jankowski był osobą wyjątkową i nietuzinkową. "Każdy z okresów jego życia zasługiwałby na upamiętnienie w Warszawie i na kartach historii Polski. To pokazuje, jak to złożona i nietuzinkowa postać" - powiedział Trzaskowski.

Podkreślił, że w życiorysie Jankowskiego widać też "jak nieprawdopodobnie zorganizowane było państwo podziemne w czasie II wojny światowej". "Ten odcinek funkcjonowania państwa polskiego, za który odpowiadał Stanisław Jankowski, czyli zadbanie o to, żeby wszyscy mieli dokumenty, żeby wywieść władze okupacyjne w pole, pokazują, jak dobrze potrafimy być zorganizowani" - zaznaczył polityk.

Prezydent stolicy zwrócił też uwagę na profesjonalizm Stanisława Jankowskiego przy produkcji dokumentów, którymi posługiwali się powstańcy. Jego zdaniem "Agaton" był specjalistą najwyższej próby, a jego profesjonalizm ocalił setki, a nawet tysiące żyć.

Stanisław Jankowski "Agaton" był oficerem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Podczas walk dowodził plutonem "Agaton". Walczył m.in. na Woli, Starym Mieście i Żoliborzu. Po upadku powstania dostał się do niewoli. Z kolei po wojnie ukończył studium urbanistyczne w Londynie, skąd w 1946 r. wrócił do Polski. Pracował jako architekt przy odbudowie Warszawy. Uczestniczył też w procesie odbudowy wielu zagranicznych miast. Został uhonorowany licznymi odznaczeniami w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ ozk/