REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Warszawie powstanie 7 nowych parków kieszonkowych

  • Autor: PAP
  • 17 sie 2022 11:30
W Warszawie powstanie 7 nowych parków kieszonkowych
W Warszawie powstanie 7 nowych parków kieszonkowych, fot. shutterstock

W Warszawie powstanie wkrótce 7 nowych parków kieszonkowych. Większość z nich to projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego - poinformował Zarząd Zieleni. Dodatkowo na Bielanach miejscy ogrodnicy stworzą deptak wśród zieleni.

REKLAMA

Nowe parki kieszonkowe powstaną: na Bielanach - przy ul. Reymonta, Broniewskiego i Wólczyńskiej, na Pradze-Południe na skrzyżowaniu ul. Fieldorfa i Bora-Komorowskiego, na Pradze-Północ przy ul. Zamoyskiego, na Ursynowie przy al. KEN, na Mokotowie przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej i Balonowej. Ponadto na Bielanach przy ul. Kasprowicza (od ul. Lisowskiej do ul. Podczaszyńskiego) między jezdniami powstaną nowe alejki oraz ławki wśród zieleni, również w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego.

Jak przekazał Zarząd Zieleni, z 6 parków kieszonkowych mieszkańcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym roku. Realizacja parku przy skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego na Bielanach musi zostać przesunięta na przyszły rok z powodu inwestycji realizowanej przez MPWiK przy tej ulicy. "Trwa jednak etap projektowania i uzgadniania, by wykonawca mógł rozpocząć budowę skweru tuż po zakończeniu robót" - zaznaczyli ogrodnicy.

Nowe parki będą zajmować powierzchnię od ok. 400 mkw do ponad 2 tys. mkw.

We wszystkich lokalizacjach, oprócz alejek, powstaną nowe trawniki, pojawią się też nowe nasadzenia drzew oraz tysięcy krzewów, bylin i roślin cebulowych. Będą tam również elementy małej architektury - ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci.

"Rośliny są tak dobierane, by parki zachowały walory przyrodnicze przez cały rok. Ptaki mogą znaleźć schronienie w krzewach (np. tawułach, śnieguliczkach i różach okrywowych)" - podkreślił Zarząd Zieleni. Tak bogaty dobór roślin zapewni pożywienie dla zapylaczy. Powstaną też specjalne hotele dla owadów i karmniki. "Estetykę parków wzbogacają głazy narzutowe, pieńki czy kule ozdobne, które mogą służyć jako element zabaw czy dodatkowe siedziska" - przekazali ogrodnicy.

Tereny parków były dostępne dla wszystkich mieszkańców.

W tym roku powstały już dwa nowe parki kieszonkowe na Bemowie u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej oraz na Mokotowie między ulicami Wołoską i Marynarską, przy przystanku tramwajowym Rondo UE. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie