REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Warszawie rusza konkurs architektoniczny na pawilon dla bezdomnych kotów

  • Autor: UM Warszawa
  • 12 sie 2022 11:17
W Warszawie rusza konkurs architektoniczny na pawilon dla bezdomnych kotów
Rusza konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów, fot. shutterstock

Warszawa ogłosiła konkurs na koncepcję architektoniczną pawilonu dla bezdomnych kotów, który ma powstać w Wawrze. Nowy, czterokrotnie większy obiekt zapewni podopiecznym Schroniska na Paluchu więcej przestrzeni oraz profesjonalną opiekę i leczenie w komfortowych warunkach.

REKLAMA

  • Przyszły budynek będzie w stanie przyjąć maksymalnie 300 dorosłych kotów.
  • W strefie dla zdrowych zwierząt powstaną sale z wybiegami zewnętrznymi.
  • W obiekcie utworzone zostaną także m.in. sale do kwarantanny czy szpital.
  • Dogodne miejsce do pracy i opieki nad zwierzętami zyskają także weterynarze i wolontariusze.
  • W kociarni zaplanowano m.in. profesjonalne gabinety weterynaryjne, sale operacyjne, laboratorium, pracownię diagnostyki obrazowej czy salę do intensywnej opieki.

Termin składania prac w konkursie mija 13 października br. Poza zaproszeniem do negocjacji dla zwycięzców konkursu przewidziano również nagrody pieniężne w wysokości 50 tys. zł. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to październik br. Umowa z wykonawcą powinna zostać podpisana do końca roku. Przyszły projektant będzie miał 12 miesięcy na wykonanie dokumentacji. Ogłoszenie przetargu i podpisanie umowy na prace budowlane dla kociarni planowane jest na II połowę 2023 r., a zakończenie całej inwestycji na 2025 r.

Nowa kociarnia

Budynek będzie funkcjonował jako filia warszawskiego Schroniska na Paluchu. Wraz z powstaniem nowej kociarni placówka we Włochach będzie stanowiła przestrzeń wyłącznie dla psów. Dotychczasowy budynek przy ul. Paluch 2 jest za mały, aby zapewnić odpowiedni komfort wszystkim przebywającym tam bezdomnym zwierzętom. Rozbudowa obecnego obiektu dla kotów, z uwagi na ścisłą zabudowę, byłaby technicznie i organizacyjnie trudna do realizacji. Sytuacji nie rozwiązałaby również budowa nowej kociarni w miejscu obecnej. 

Obiekt w Wawrze będzie czterokrotnie większy niż dotychczasowa przestrzeń dla kotów w Schronisku na Paluchu. W nowym budynku koty będą miały zapewnioną opiekę i leczenie w spokojnych warunkach – bez obcych zapachów i hałasu powodowanego szczekaniem psów. To z kolei będzie pozytywnie wpływać na socjalizację kotów. Na zwiększenie komfortu czworonogów wpłynie również bliskość terenów leśnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie