REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W warszawskim Parku Praskim powstanie dom kultury?

  • Autor: PAP
  • 07 maj 2021 09:00
W warszawskim Parku Praskim powstanie dom kultury?
W warszawskim Parku Praskim powstanie dom kultury?, fot. shutterstock

Urzędnicy ze stołecznej Pragi-Północ chcą w Parku Praskim wybudować m.in. dom kultury, wieżę widokową i kolejkę gondolową. Ogłoszono przetarg na wykonanie wizualizacji tych budowli. Pomysłowi zdecydowanie sprzeciwiają się miejscy aktywiści.

REKLAMA

Ratusz dzielnicy Praga-Północ ogłosił przetarg na wykonanie wizualizacji mających powstać w Parku Praskim m.in domu kultury, wieży widokowej i kolejki gondolowej. Z koncepcją zabudowy parku nie zgadzają się miejscy aktywiści.

"Lokalizację domu kultury zaplanowano w bardzo dobrym komunikacyjnie miejscu. Została wybrana po analizie zasobów terytorialnych i możliwości lokalizacyjnych" - napisano w informacji o przetargu. Według dzielnicy, "nowy dom kultury wraz z wieżą widokową i peronem kolejki gondolowej utworzą nowoczesny i funkcjonalny kompleks, przy poszanowaniu istniejącego parku, w tym zieleni".

Z planami dzielnicy nie zgadzają się miejscy aktywiści. "To kolejna próba podjęcia tematu budowy na terenie Parku Praskiego domu kultury. Dodajmy, trzeciego domu kultury na terenie Pragi-Północ. Mieszkańcy wielokrotnie sprzeciwiali się tej inwestycji, doceniając walory przyrodnicze formalnie jedynego parku w dzielnicy" - powiedział PAP Krzysztof Michalski ze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi.

Aktywista obawia się, że budowa atrakcji rekreacyjnych na terenie praskiego zieleńca doprowadzi do tego, że "Park Praski stanie się praskim lunaparkiem, ściągającym rzesze turystów miejscem, gdzie natura będzie tylko dodatkiem".

"Praga ma wiele miejsc, w których można wybudować obiekt kulturalny. Niszczenie parku pod taką budowę uważam za co najmniej nieprzemyślaną. Nawet tak szczytny cel, jak budowa domu kultury nie powinien być realizowany kosztem zieleni. Potrzebne są konsultacje społeczne, których na razie w tej sprawie zabrakło" - powiedział PAP Grzegorz Walkiewicz, radny i prezes stowarzyszenia Warszawa Obywatelska

Aktywiści przypominają też o wyremontowanym Pałacyku Konopackiego, w którym swoją siedzibę ma mieć filia praskiego domu kultury. "Stoi pusty ponieważ władze dzielnicy Praga-Północ nie zadbały o finansowanie jego działalności. Po co zatem budować kolejny obiekt kosztem parku, skoro już teraz nie ma środków na utrzymanie dotychczasowych siedzib Domu Kultury?" - pytał Walkiewicz

Ogłoszony przez dzielnice przetarg dotyczy, jak na razie tylko wykonania studium wykonalności wraz z wizualizacją. O przyznaniu pieniędzy na budowę atrakcji zadecydują warszawscy radni. Krzysztof Michalski z Porozumienia dla Pragi ma nadzieję, że nie będzie pieniędzy na te inwestycje. "Niemniej szkoda byłoby też wydatków, które zostaną poniesione na wykonanie owego studium. W dobie spadku dochodów miasta z powodu Covid-19 każda złotówka warta jest kilkukrotnego obejrzenia, nim się ją bezpowrotnie wyda" - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie