×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Wielkopolsce powstanie kładka za blisko 23 mln zł

  • Autor: PAP
  • 16 paź 2021 10:24
W Wielkopolsce powstanie kładka za blisko 23 mln zł
Za niemal 23 mln zł w Owińskach powstanie kładka pieszo-rowerowa wiodąca przez rzekę Wartę. fot. Shutterstock

W Owińskach w Województwie Wielkopolskim powstanie kładka pieszo-rowerowa przez Wartę za blisko 23 mln zł.

REKLAMA

  • Za niemal 23 mln zł w Owińskach powstanie kładka pieszo-rowerowa wiodąca przez rzekę Wartę.
  • Zadanie jest realizowane przez Gminę Czerwonak w partnerstwie z Miastem Poznań, które przeznaczy na inwestycję 11 mln zł (w tym 6 mln wsparcia zewnętrznego).
  • Przy planowanej kładce powstała w tym roku przystań kajakowa oraz drogi dojazdowe.
  • W piątek podpisano umowę na realizację inwestycji.

Jak podkreślił Urząd Gminy Czerwonak, rozpoczynająca się właśnie budowa kładki pieszo-rowerowej w Owińskach jest inwestycją oczekiwaną zarówno przez mieszkańców Gminy Czerwonak, jak i mieszkańców Poznania oraz Suchego Lasu.

W piątek wójt gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak i Prezes Zarządu Spółki MOST z siedzibą w Sopocie Zbigniew Jaworski uroczyście podpisali umowę na realizację inwestycji; "Rozbudowę systemu dróg pieszo-rowerowych w Owińskach wraz z budową kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Wartę".

Podczas spotkania wójt gminy Czerwonak szczególnie podziękował władzom Poznania, zaznaczając, że bez ich zaangażowania to przedsięwzięcie nie miałoby szans na realizację. Podkreślił też, że kładka będzie mieć charakter nie tylko metropolitalny, ale przede wszystkim regionalny i dodał, że cieszy się, iż taka inwestycja powstanie w Owińskach - miejscowości, która - jak zaznaczył - jest perłą kulturową, historyczną i przyrodniczą gminy Czerwonak.

Wartość inwestycji wynosi 22 mln 960 tys. złotych. Zadanie jest realizowane przez Gminę Czerwonak w partnerstwie z Miastem Poznań, które przeznaczy na inwestycję 11 mln zł (w tym 6 mln wsparcia zewnętrznego).

Na realizację projektu pozyskano także środki zewnętrzne w wysokości prawie 4,3 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Ponadto inwestycja jest finansowana z budżetu Powiatu Poznańskiego w wysokości 2 mln zł oraz Gminy Suchy Las w wysokości 1 mln zł. Pozostałą część środków przekaże Gmina Czerwonak.

Daria Malinowska z Urzędu Gminy Czerwonak przypomniała, że przy planowanej kładce po stronie Owińsk powstała w tym roku przystań kajakowa, zrealizowana z budżetu gminy Czerwonak za 460 tys. zł. Wykonano też drogi dojazdowe do pomostu, zamontowano oświetlenie parkowe typu LED - 9 latarni oraz monitoring wizyjny - 8 kamer.

W sezonie od kwietnia do października przystań będzie wyposażona w pomost pływający z desek impregnowanych o długości 18 m, dostosowany do cumowania małych jednostek pływających. Na brzegu wykonano też ślizg ułatwiający wyciąganie kajaków z rzeki. Zamontowano również dwa wandaloodporne stoły i cztery ławki oraz stojak i stację naprawczą dla rowerów. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ skr/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie