×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Wiśle odbudowują oficynę, która będzie sercem skansenu

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 01 sie 2022 10:59
W Wiśle odbudowują oficynę, która będzie sercem skansenu
W Wiśle odbudowują oficynę, która będzie sercem skansenu, fot. shutterstock

W Wiśle rozpoczęła się odbudowa oficyny, która niegdyś była częścią kompleksu budynków należących do zameczku na Zadnim Groniu, rezydencji prezydenta RP – powiedział burmistrz miasta Tomasz Bujok. Obiekt będzie sercem powstającego skansenu.

REKLAMA

- Prace już się rozpoczęły. Wykonawca - firma z Czechowic-Dziedzic, otrzyma 10,48 mln zł. Według planu prace potrwają do jesieni przyszłego roku - powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Bujok. Dodał, że część pieniędzy samorząd pozyskał na ten cel z UE. Dofinansowanie wynosi 7,5 mln zł.

Wykonawca ma przede wszystkim zrekonstruować oficynę nieopodal małej zapory w Wiśle Czarnem, a także przystosować ją do funkcji usługowo-ekspozycyjnej. Budynek zostanie wyposażony w instalacje sanitarne i elektryczną.

W oficynie powstanie skansen z wystawą przybliżającą wypalanie drewna. Węgiel drzewny używany był później w hucie w pobliskim Trzyńcu na Zaolziu.

Wisła jest jednym z najbardziej znanych kurortów w Beskidach. Mieszka w niej ponad 11 tys. osób.

Rezydencję prezydenta RP wzniesiono w latach 1929-1931 jako dar Ślązaków dla głowy polskiego państwa. Z zameczku korzystał Ignacy Mościcki. Podczas II wojny budynek służył jako ośrodek dla Niemców, a po wojnie wypoczywali w nim notable PRL. Później obiekt przejęła jedna ze śląskich kopalń. W 2002 r. zameczek odzyskała Kancelaria Prezydenta RP. Przywracanie dawnej świetności trwało dwa lata. Funkcję rezydencji pełni ponownie od 2005 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie