REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W Wiśle stanął kamienny niedźwiadek. To nowy symbol miasta?

  • Autor: PAP
  • 02 lis 2017 13:23
W Wiśle stanął kamienny niedźwiadek. To nowy symbol miasta?
Panorama Wisły

Kamienna rzeźba przedstawiająca niedźwiadka na kuli stanęła na głównym deptaku w Wiśle. Burmistrz miasta Tomasz Bujok oświadczył, że sympatyczny zwierzak ma szansę stać się nowym symbolem beskidzkiego kurortu.

REKLAMA

- To już drugi taki niedźwiadek w Wiśle. Wykonał go lokalny rzeźbiarz Grzegorz Michałek. Pierwszy od dawna stoi w parku Kopczyńskiego. Nowa rzeźba, która ozdobiła teraz początek głównego deptaka, wita turystów przyjeżdżających od strony Ustronia, jest wiernym odwzorowaniem figury z parku - powiedział rzecznik wiślańskiego magistratu Łukasz Bielski.

Zdaniem burmistrza Tomasza Bujoka, nowa rzeźba ma promować beskidzki kurort. Burmistrz liczy, że miś spodoba się turystom i mieszkańcom. Potwierdzają to już pierwsze sygnały. - Niedźwiadek wiślański to nie tylko tradycja, ale także rzecz, która budzi sentyment - zaznaczył.

Portal infobeskidy.eu, powołując się na słowa szefowej referatu promocji, turystyki i sportu urzędu miejskiego w Wiśle Ewy Zarychty, podał, że zlecono już opracowanie modelu maskotki, która będzie podstawą różnych form promocyjnych. - Docelowo ma to być nie tylko gadżet reklamowy, ale także element gier, a także chodząca maskotka. Bazą wyjściową mają być materiały naturalne, jak filc, piaskowiec i drewno - powiedziała Zarychta.

Burmistrz Bujok przypomniał, że symbolami beskidzkiego kurortu był już m.in. Wiślaczek, czyli bałwanek w brucliku  i góralskim kapeluszu. Władzom miasta zależy jednak na odnoszącej się do historii miasta maskotce, do której samorząd posiadałby prawa. Tak jest w przypadku rzeźby pierwszego niedźwiadka, której autorem jest Jerzy Szarzec.

Pierwszy miś na kuli stanął w parku Kopczyńskiego z początkiem lat 60. XX w. Pierwotnie obok ok. metrowej wysokości kamiennego zwierzaka znajdowały się jeszcze dwa mniejsze niedźwiadki. Zniknęły jednak z parku. - Szukaliśmy ich, ale niestety nie znaleźliśmy - powiedział rzecznik wiślańskiego magistratu Łukasz Bielski. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie