×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Witnicy powstało Lubuskie Muzeum Browarnictwa

  • Autor: PAP
  • 14 maj 2022 12:12
W Witnicy powstało Lubuskie Muzeum Browarnictwa
W Witnicy powstało Lubuskie Muzeum Browarnictwa, fot. shutterstock

W sobotnie popołudnie w Witnicy otwarte zostanie Lubuskie Muzeum Browarnictwa. Powstało ono w zabytkowym budynku starej słodowni Browaru Witnica, którego trzy piętra zostały wyremontowane i zaadoptowane na sale ekspozycyjne.

REKLAMA

W muzeum zostało zgromadzonych 1 500 eksponatów z ponad 50 browarów, które funkcjonowały na Ziemi Lubuskiej w XIX i XX w. Obecnie na przemysłową skalę działa już jedynie Browar Witnica.

Wśród muzealnych eksponatów są: butelki, szklanki, kufle, skrzynki, beczki, kapsle i porcelanki, etykiety, podkładki pod piwo, zdjęcia, dokumenty, a także narzędzia i urządzenia wykorzystywane do produkcji piwa.

"Podróż szlakiem piwowarskich ciekawostek ułatwia winda, która łączy wszystkie kondygnacje słodowni. Zwiedzenie całej ekspozycji w towarzystwie przewodnika zajmie około dwóch godzin" - poinformował Błażej Szmek z Browaru Witnica SA.

Muzeum jest prowadzone przez członków Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Browarnictwa, które otrzymało budynek w użyczenie od Browaru Witnica.

Stowarzyszenie uzyskało 3 mln zł dofinansowania z urzędu marszałkowskiego na realizację projektu pn. "Stara Słodownia - Skarbnicą Wiedzy, Smaków i Zapachów", co umożliwiło wykonanie niezbędnych prac renowacyjno-remontowych i przystosowanie pomieszczeń starej słodowni do funkcji sal muzealnych.

Otwarcie Lubuskiego Muzeum Browarnictwa będzie miało miejsce w sobotę o godz. 16. Samo muzeum pracę w normalnym trybie rozpocznie 16 maja.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie