×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Zabrzu pilotaż rowerów miejskich przy atrakcjach turystycznych

  • Autor: PAP
  • 11 kwi 2018 14:19
  • Aktualizacja: 11 kwi 2018 14:18
W Zabrzu pilotaż rowerów miejskich przy atrakcjach turystycznych
fot. pexels

Pilotażowy system rowerów miejskich zostanie pod koniec kwietnia br. uruchomiony w Zabrzu. Cztery stacje znajdą się przy głównym węźle komunikacyjnym miasta i jego poprzemysłowych atrakcjach turystycznych.

REKLAMA

Umowę na uruchomienie pilotażu, który potrwa od 27 kwietnia do 30 czerwca br., podpisali w środę w Zabrzu przedstawiciele tamtejszego samorządu oraz operatora, spółki Nextbike Polska.

Na system złożą się cztery stacje z 32 rowerami zlokalizowane w rejonie dworców kolejowego i autobusowego, przy zabytkowej kopalni Guido oraz przy dwóch naziemnych obiektach kompleksu Sztolni Królowa Luiza: przy ul. Wolności oraz w rejonie ul. Miarki. Koszt pilotażu to 152,5 tys. zł brutto.

Jak przekonywała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przedsięwzięcie wpisuje się w liczne działania miasta związane z rozwojem turystyki poprzemysłowej oraz aktywności rekreacyjnej i sportowej. Nawiązała do trasy postindustrialnej łączącej główne zabrzańskie atrakcje turystyczne oraz do powstających m.in. wraz z nowymi drogami ścieżek rowerowych.

"Trzeba zauważyć, że Zabrze zrobiło już wiele dla miłośników rowerów. Wystarczy przejechać się od granic Bytomia do centrum miasta - możemy przemieścić się całkiem interesującą ścieżką rowerową, a jeśli ktoś chce dobić sobie na liczniku przestrzeni w strefie ekonomicznej - jest ona także lubiana przez rowerzystów" - mówiła Mańka-Szulik.

"Na postindustrialnej trasie chcemy dołożyć możliwości skorzystania z roweru, nie będąc właścicielem roweru. Ta pierwsza trasa, którą dziś chcemy zaprezentować, ma być zapowiedzią kolejnych interesujących tras" - dodała prezydent Zabrza.

Prezes spółki Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz wyjaśniał, że systemy rowerów miejskich z założenia mają uzupełniać komunikację zbiorową - dodatkowo zapewniając element rekreacyjny. Wskazał, że celem pilotażowych wdrożeń takich systemów jest zbadanie lub weryfikacja potrzeb miasta i jego mieszkańców w tym zakresie. Zadeklarował, że pierwsze wyniki z zabrzańskiego pilotażu tamtejszy samorząd dostanie po miesiącu działania systemu.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu Kazimierz Ladziński wskazał, że według obecnych koncepcji docelowa sieć roweru miejskiego w Zabrzu powinna obejmować ok. 160 rowerów w kilkunastu stacjach miejskich (oraz ew. kolejne w tzw. stacjach sponsorskich).

Prezes Nextbike przypominał, że spółka umożliwia korzystanie z wszystkich swoich systemów rowerów miejskich (aktualnie jest ich w Polsce ok. 30) przy użyciu jednego konta użytkownika. Jak podał, konta takie ma obecnie około tysiąca zabrzan, korzystających już z rowerów miejskich w innych miastach.

Dla firmy Zabrze jest kolejnym miastem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), w którym pojawią się jej rowery. W tym roku ruszyły już m.in. systemy w Gliwicach (15 stacji ze 150 rowerami) i w Katowicach (docelowo blisko 400 rowerów w 52 stacjach). W maju uruchomione zostać mają systemy w Tychach (7 stacji z 60 rowerami) i w Sosnowcu (9 wypożyczalni ze 130 rowerami).

Niezależnie od działań poszczególnych miast regionu, prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnego prowadzi działająca od stycznia br. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Postulowany przez nią system tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lub obecnie wdrażają miasta Metropolii.

Władze GZM chcą, aby jednym rowerem można było przemieszczać się na terenie całej Metropolii, także wypożyczając go w jednym mieście i zostawiając w innym. Choć bowiem poszczególne istniejące systemy obsługuje jeden operator, obecnie jest to niemożliwe.

Przedstawiciele GZM akcentują też, że wdrożenie systemu IV generacji otworzy go m.in. na małe miejscowości, w których będzie można początkowo umieścić np. po kilka rowerów, a które nie mogłyby sobie pozwolić na budowanie własnych systemów. Tzw. IV generacja systemu umożliwia, dzięki rozwiązaniom opartym o geolokalizację, pozostawianie wypożyczonych rowerów lub wypożyczanie ich poza stacjami dokującymi - co wpływa na koszty.

W środę dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu mówił, że według aktualnych koncepcji Metropolia ma także rozwijać infrastrukturę połączeń rowerowych między miastami; lokalne samorządy będą koncentrowały się na połączeniach wewnętrznych. Według danych Ladzińskiego obecnie w Zabrzu jest 28 km ścieżek rowerowych. Ponad 57 km liczy rekreacyjna trasa rowerowa wytyczona wzdłuż granic miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie