REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Zabytkowej Kopalni Ignacy połączono liną wyciągową maszynę parową z wieżą

  • Autor: PAP
  • 21 lip 2021 11:41
W Zabytkowej Kopalni Ignacy połączono liną wyciągową maszynę parową z wieżą
W Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku połączono stalową liną wyciągową ponadstuletnią maszynę parową szybu Kościuszko z wieżą szybową, fot. shutterstock

W Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku połączono stalową liną wyciągową ponadstuletnią maszynę parową szybu Kościuszko z wieżą szybową – podał we wtorek lokalny samorząd. Całość ma być atrakcją wystawy "Wiek Pary" urządzanej w budynkach nadszybia i maszynowni.

REKLAMA

Interaktywna ekspozycja, poświęcona rewolucji przemysłowej, ma zostać udostępniona zwiedzającym w grudniu br. Główną atrakcją ma być możliwość zobaczenia wyremontowanej maszyny parowej z 1920 r. firmy Linke-Hofmann-Werke AG z ówczesnego Breslau - o mocy 1,8 tys. koni mechanicznych, przy ciśnieniu pary 10 atmosfer.

Aby wprowadzanie maszyny w ruch mogło stać się turystyczną atrakcją, konieczne stało się wybudowanie obok budynku maszynowni niewielkiej, zasilanej kotłem na olej opałowy kotłowni z wytwornicą pary (podobny system zastosowano niedawno dla również odnowionej maszyny w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu). O pomyślnym uruchomieniu tak przygotowanego systemu miasto informowało w czerwcu br.

We wtorek natomiast rybnicki magistrat podał informację o zakończeniu operacji zawieszenia liny wyciągowej (maszyna od lat nie obsługuje już kopalnianego szybu, który jest zasypany, jednak może kręcić charakterystycznymi i widocznymi z daleka kołami wieży wyciągowej, na których dawniej zawieszone były - poprzez liny wyciągowe - klatki szybowe).

Pierwszym etapem było uruchomienie maszyny parowej i nawinięcie cynkowanej stalowej liny o przekroju 46 mm, 650 m długości i wadze ok. 5 ton na bęben. Kolejnego dnia, przy pomocy 16-milimetrowej liny prowadzącej, właściwa lina wyciągowa została nawinięta na koło linowe na wieży, a następnie na mniejsze koło powrotne, by znaleźć się później po drugiej stronie bębna.

"Kolejny etap rewitalizacji rybnickiego zabytku ery przemysłowej za nami. W czerwcu serce Ignacego ponownie zabiło, w lipcu połączono je z wieżą szybu Kościuszko stalową liną wyciągową. Prace na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy idą pełną parą" - powiedział cytowany w informacji miasta jego prezydent Piotr Kuczera.

"Upalenie i odcięcie lin wyciągowych szybu Kościuszko nastąpiło 13 października 2006 r. Asystujący przy tym pracownicy kopalni byli przekonani, że następuje coś nieodwracalnego. Na szczęście mylili się. Po 14 latach lina ponownie połączyła maszynę parową i wieżę szybową" - dodał p.o. dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy Marek Gołosz.

Obecnie pracujące nad Muzeum Pary miasto szacuje, że zwiedzający zobaczą maszynę w ruchu w okolicach tegorocznej Barbórki (4 grudnia). Cała powstająca multimedialna ekspozycja ma nawiązywać do historii miejsca i pary jako źródła energii wykorzystywanego w przemyśle. Muzeum Pary będzie miało charakter centrum nauki - zwiedzający będą mogli stanowiska poznawać empirycznie.

Na szacowaną na 10,6 mln zł modernizację nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko Rybnik pozyskał unijne środki w wysokości 4,4 mln zł, mające wspierać udostępnianie dziedzictwa kulturowego. Inne środki UE na rewitalizację obszarów zdegradowanych wspomogły remont kopalnianej sprężarkowni - pod kątem infrastruktury wspomagającej proces rewitalizacji dzielnicy Niewiadom.

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy to jedna z priorytetowych inwestycji miasta. Kopalnia Ignacy powstała w 1792 r. pod nazwą Hoym i jest najstarszą w okręgu rybnickim. Zakończyła eksploatację, jako część kopalni Rydułtowy, w latach 90. Od 2015 r. zabytek podlega Muzeum w Rybniku.

Odnawianie zabytkowej kopalni rozpoczęło się w 2006 r. od zaadaptowania wieży ciśnień na wieżę widokową. W 2015 r. oddano odnowione budynki starej stolarni i maszynowni szybu Głowacki (na cele wystawowe i konferencyjne). Później ruszyły projekty dotyczące nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko oraz dawnej sprężarkowni. Trwa również zagospodarowywanie terenu wokół kompleksu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie