REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W zabytkowym budynku dawnej cukrowni powstaną biura i bar mleczny

  • Autor: PAP
  • 13 paź 2021 16:01
W zabytkowym budynku dawnej cukrowni powstaną biura i bar mleczny
Urząd Miasta Ciechanowa otrzymał 1,8 mln zł z samorządu Mazowsza na rewitalizację budynku z początku XX wieku, w którym po remoncie znajdzie się bar mleczny i siedziba organizacji pozarządowych. fot. Shutterstock

W odnowionym budynku dawnej cukrowni w Ciechanowie powstanie bar mleczny i biura. Prace rozpoczną się w najbliższych miesiącach.

REKLAMA

  • Urząd Miasta Ciechanowa otrzymał 1,8 mln zł z samorządu Mazowsza na rewitalizację budynku z początku XX wieku, w którym po remoncie znajdzie się bar mleczny i siedziba organizacji pozarządowych.
  • Zabytek zostanie odnowiony na podstawie historycznych zdjęć.
  • Budynek ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Remont niszczejącego i opuszczonego budynku dawnej cukrowni położonego przy ul. Fabrycznej, obejmie m.in. przebudowę konstrukcji, elewacji a także stropów, dachu. Wymienione będą instalacje oraz stolarka okiennej i drzwiowej. Zamontowana zostanie też winda. Po remoncie budynek będzie pełnił nowe funkcje społeczne. Powstanie tam bar mleczny i przestrzeń dla organizacji pozarządowych - zapowiada Urząd Miasta Ciechanowa.

Przeczytaj także >> Zabytkowa wieża ciśnień w Zabrzu jak nowa

Jak informuje ciechanowski samorząd, prace związane z rewitalizacją zabytkowego budynku, na które Sejmik Województwa Mazowieckiego przyznał dofinansowanie w wysokości 1,8 mln zł, rozpoczną się w najbliższych miesiącach. Wykonawca inwestycji zostanie wybrany w drodze przetargu. Budynek ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

"Przechodzimy do realizacji kolejnej inwestycji w Ciechanowie, która przyczyni się do unowocześnienia i zwiększenia atrakcyjności miasta oraz przestrzeni publicznej. Do tego pojawią się nowe miejsca pracy, w tym dla osób niepełnosprawnych, które znajdą zatrudnienie w obiekcie po jego remoncie" - powiedział o planowanej rewitalizacji zabytku prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Jak podkreślił Kosiński, dofinansowanie zewnętrzne daje możliwość odciążenia miejskiego budżetu. "To kolejny wniosek miasta, który uzyskał akceptację samorządu wojewódzkiego. Ta współpraca pomiędzy samorządami daje wymierne, korzystne dla mieszkańców efekty" - dodał prezydent Ciechanowa.

Budynek przy ul. Fabrycznej, wzniesiony został w latach 1905-1907 z inicjatywy założonej przez urzędników i robotników cukrowni Spółdzielni Spożywców "Łydynia". Jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Ciechanów, Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Mazowieckiego oraz znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej i strefie obserwacji archeologicznej.

"Budynek zostanie odnowiony zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Remont będzie przeprowadzony m.in. na podstawie historycznych zdjęć" - zaznaczył ciechanowski samorząd. Na parterze znajdzie się przestrzeń dla gastronomii, natomiast górną kondygnację zajmą organizacje pozarządowe związane z przeciwdziałaniem uzależnieniom i problemom społecznym, z kolei na piętrze przewidziano funkcje biurowe.

"Wyremontowana elewacja będzie nawiązywać stylistyką do oryginalnej formy architektonicznej budynku z początku ubiegłego wieku. Ze względu na charakter zabytkowy, zostanie w całości odtworzona do stanu pierwotnego. Tynk, który został wykonany w późniejszym etapie użytkowania obiektu będzie skuty, cegły oczyszczone i zabezpieczone" - wyjaśnili urzędnicy z urzędu miasta. Zaznaczył jednocześnie, że z uwagi na zły stan techniczny więźby dachowej konieczna będzie całkowita wymiana jej konstrukcji - dach, ze względu na charakter zabytkowy, zostanie odtworzony do stanu pierwotnego i pokryty blachą tytanowo-cynkową na rąbek.

Plan budynku przy ul. Fabrycznej, który po rewitalizacji zyska nowe funkcje, opracował na początku XX wieku architekt Cukrowni Ciechanów Aleksander Raniecki, a parcelę pod budowę podarował właściciel folwarku Śmiecin Józef Gutkowski - nieruchomość znajdowała się wtedy na terenie wsi poza obrębem administracyjnym Ciechanowa.

"Budynek miał pełnić funkcje handlowe i społeczno-kulturalne. Uroczystego otwarcia obiektu dokonał w 1907 r. pionier polskiej spółdzielczości, późniejszy Prezydent RP, Stanisław Wojciechowski" - przypomniał Urząd Miasta Ciechanowa. (PAP)

mb/ ok/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie