REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W zabytkowym budynku powstanie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

  • Autor: PAP
  • 22 maj 2018 13:43
W zabytkowym budynku powstanie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
fot. pixabay.com

Powiat oświęcimski przekazał działkę i zabytkowy budynek powstającemu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które upamiętni niosących pomoc więźniom Auschwitz. Placówka będzie w nim miała siedzibę – poinformowało starostwo w Oświęcimiu.

REKLAMA

Starosta Zbigniew Starzec powiedział PAP, że radni zgodzili się na bezprzetargowe przekazanie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej budynku tzw. Lagerhaus. Znajduje się on w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

Starosta dodał, że wybrana została też dyrektor muzeum. Została nią Dorota Mleczko, która dotychczas była kustoszem w Muzeum Zamku w Oświęcimiu. Pracowała tam w dziale historii miasta.

Starzec poinformował, że 14 czerwca, w 78. rocznicę deportacji pierwszej grupy polskich więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz, przedstawiciele tworzonego muzeum podpiszą umowę o współpracy z MKiDN. Będzie ona dotyczyła przede wszystkim finansowania placówki. Resort kultury zabezpieczył w tegorocznym budżecie 4 mln zł na potrzeby muzeum.

Prace adaptacyjne w budynku powinny się rozpocząć jeszcze w br.

Muzeum ma upamiętnić przede wszystkim mieszkańców Oświęcimia i okolicy, którzy nieśli pomoc więźniom Auschwitz. W sposób szczególny wspomniany będzie działający na terenie przyobozowym oddział partyzancki Armii Krajowej "Sosienki" pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka. Prowadził on działalność wojskową, wywiadowczą oraz cywilną, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy więźniom. W konspirację angażowali się m.in. też członkowie PPS oraz ludowcy. Więźniom pomagało bardzo wielu mieszkańców. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk.

Zdaniem starosty, ekspozycja w placówce prawdopodobnie nie ograniczy się do okresu II wojny, ale opowie historię od czasów Piastów Śląskich i księstwa oświęcimsko-zatorskiego. Przypomnienie ludzi, którzy pomagali więźniom Auschwitz, zostanie jednak uwypuklone.

List intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej podpisali podczas ubiegłorocznych uroczystości pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, w obecności ówczesnej premier Beaty Szydło.

Placówka powstanie w budynku zwanym Lagerhausem, który położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Został wzniesiony przed 1916 r. dla potrzeb piekarni. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. Lagerhaus, był magazynem kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS.

Po wojnie należał do Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie. Przez wiele lat stał opuszczony i popadał w ruinę. Kilka lat temu przeprowadzono w nim prace zabezpieczające i wzmacniające konstrukcję budynku. Wykonane zostały też m.in. izolacja fundamentów oraz nowa konstrukcja dachu wraz z poszyciem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie