Wałbrzych przystąpił do programu EBOR „Zielone miasta”PAP - 14-01-2021 16:02


Wałbrzych jako drugie po Warszawie miasto w Polsce przystąpił do programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – „Zielone miasta”. Dzięki temu skorzysta z pożyczki w wysokości 134,7 mln zł, którą przeznaczy na budowę obwodnicy miasta oraz modernizację budynków komunalnych.

Program "Zielone Miasta" Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) wspiera duże miasta w projektach prowadzących do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Wśród uczestników programu jest ponad czterdzieści miast z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji, m.in. Sofia, Tirana, Tbilisi, Kijów, Belgrad, Kair, Kiszyniów, Lwów czy Sarajewo.

W czwartek prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz dyrektor regionalny na Europę Środkową EBOR Grzegorz Zieliński podpisali porozumienie formalizujące członkostwo Wałbrzycha w programie.

Szełemej podkreślił, że Wałbrzych jest miastem, które ma za sobą kilkusetletnią historię eksploatacji węgla i przemysłu węglowego, która zakończyła się dość gwałtownie na początku lat 90. minionego wieku. "Nasza determinacja do tego, aby przekształcić naszą gospodarkę, nasze miasto w miasto zielone jest tym bardziej duża, że my właśnie dokładnie doświadczyliśmy tego, co oznacza życie całej generacji w mieście węglowym, ale również bolesnych przemian po likwidacji przemysłu węglowego" - mówił.

"Dlatego też stworzenie możliwości skorzystania z dodatkowych środków finansowych na proces transformacji energetycznej i gospodarczej od gospodarki węglowej do gospodarki opartej o odnawialne źródła energii, o niską emisję jest dla nas szczególnie cenne. Subregion wałbrzyski potrzebuje wsparcia zewnętrznego, zarówno w sferze kompetencji, jak i środków finansowych, aby ta transformacja była szybsza, bardziej skuteczna i sprawiedliwa" - tłumaczył prezydent Wałbrzycha.

Dyrektor regionalny na Europę Środkową EBOR przypomniał, że Wałbrzych jest drugim, po Warszawie, miastem w Polsce, które przystąpiło do programu "Zielone miasta". "Przed Wałbrzychem stoją jednak zupełnie inne wyzwania. Historia i dziedzictwo związane z sektorem węglowym stawiają Wałbrzych w zupełnie innym miejscu i jestem przekonany, że współpraca EBOR-u z Wałbrzychem jest jeszcze bardziej doceniania i potrzebna" - stwierdził Zieliński.

Zaznaczył, że jedną z największych ambicji Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju jest wspieranie zielonej transformacji. "Bank postawił sobie za cel, aby większość, czyli ponad 50 proc. inwestycji Banku do roku 2025 stanowiły właśnie inwestycje zielone. Te ambicje w Polsce mamy o wiele większe. Już w roku 2020 przeszło 60 proc. inwestycji EBOR stanowiły właśnie inwestycje zielone" - powiedział.

Jak wskazał, ośrodki miejskie są jednym z istotnych emitentów gazów cieplarnianych w Polsce. "W tym kontekście zaangażowanie EBOR-u w projekt termomodernizacji budynków w Wałbrzychu uważamy za bardzo celowy i potrzebny, także w kontekście sprawiedliwej transformacji" - dodał Zielińśki.

Finansowanie EBOR dla Wałbrzycha podzielone jest na trzy części: 54,2 mln zł zostanie przeznaczone na budowę około 6-km obwodnicy, która jest kluczową częścią węzła transportowego miasta. 22,5 mln zostało już przeznaczone na sfinansowanie termomodernizacji i związanej z nią modernizacji komunalnych budynków mieszkalnych. Pozostała kwota w wysokości 58 mln również zostanie przeznaczona na inwestycje termomodernizacyjne.

Jak podkreślił Urząd Miejski Wałbrzycha, projekty te są częścią kompleksowego programu rewitalizacji miasta, który miasto podejmuje, odchodząc od górniczej przeszłości i inwestując w rewitalizację gospodarki. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ je/