REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Walka o park Chomicza w Warszawie. Jest przełom, wojewoda uznał racje miasta

  • Autor: PAP
  • 18 lip 2022 14:28
Walka o park Chomicza w Warszawie. Jest przełom, wojewoda uznał racje miasta
Wojewoda uznał racje miasta i uratował Park Chomicza, fot. Unsplash

Właściciele nie odzyskają działki. Wojewoda uwzględnił skargę Warszawy i spółdzielni mieszkaniowej "Chomiczówka" kwestionującej zwrot na rzecz byłych właścicieli działki na terenie Parku Chomicza.

REKLAMA

  • Batalia o działkę znajdującą się na terenie Parku Chomicza na Bielanach ciągnie się już od lat dziewięćdziesiątych.
  • Miasto chce aby cały teren, tak jak dotychczas, pełnił funkcję rekreacyjną i służył wszystkim mieszkańcom.
  • Nieco inne zdanie miał starosta warszawski zachodni, który w swojej decyzji z 2020 roku orzekł o zwrocie działki byłym właścicielom.

Od decyzji starosty odwołał się do wojewody mazowieckiego, bielański ratusz oraz WSBM Chomiczówka dzierżawiąca ten teren.

"Wojewoda podzielił argumenty zawarte w odwołaniu m.in co do kwalifikacji gruntów jako rekreacyjne. Stanowczo zostało wskazane, że od początku nie zmieniło się przeznaczenie nieruchomości (funkcja rekreacyjna terenów zielonych w granicach osiedla mieszkaniowego Chomiczówka) określone w decyzji lokalizacyjnej przywołanej w akcie notarialnym i zgodnie z pierwotnymi założeniami techniczno-ekonomicznymi budowy osiedla" - przekazała spółdzielnia.

To jednak jeszcze nie koniec walki o Park Chomicza. Spółdzielnia spodziewa się, że byli właściciele będą zaskarżać decyzję do sądów administracyjnych. "Mamy nadzieję, że potwierdzą one decyzję wojewody" - przekazała WSBM Chomiczówka.

Radości z decyzji wojewody nie ukrywa tez bielański radny Krystian Lisiak, który aktywnie włączył się w obronę Parku Chomicza. "To przełom w sprawie" - powiedział PAP radny.

"Ten teren zawsze był rekreacyjny, choć starosta uważał, że powinien zostać zabudowany. Chciałbym podziękować mieszkańcom, którzy odpowiedzieli na mój apel i przysyłali zdjęcia dokumentujące, że ten teren służył mieszkańcom do odpoczynku. To na pewno też pomogło" - podkreślił Lisiak.

Park Bolesława Chomicza leży w pobliżu al. Reymonta i ul. Conrada. W 2011 roku o nadanie mu patrona wystąpił Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Bolesław Chomicz był jednym z twórców polskiego pożarnictwa ochotniczego. Od 1922 roku był prezesem Głównego Związku Straży Pożarnych RP. W czasie II Wojny Światowej był prezesem konspiracyjnego Związku Straży Pożarnych. We wrześniu 1939 roku został ranny podczas obrony Warszawy. W czasie okupacji współtworzył Strażacki Ruch Oporu "Skała", organizował też pomoc dla walczącego getta.

Od nazwiska jego rodziny, która od początku XX wieku miała na terenie dawnego folwarku Wawrzyszew dom oraz magazyny rodzinnej firmy zajmującej się hodowlą nasion, okolicę zaczęto nazywać Chomiczówką.

Podobał się artykuł? Podziel się!