REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Warmia i Mazury odnowi obiekty sakralne

  • Autor: PAP
  • 30 paź 2017 14:13
Warmia i Mazury odnowi obiekty sakralne
Fot. unsplash

Rzymskokatolickie kościoły, domy zakonne, sanktuaria i zespoły kaplic w województwie warmińsko-mazurskim zostaną odrestaurowane dzięki funduszom UE. Umowy na dofinansowanie prac w zabytkach sakralnych podpisali w piątek proboszczowie i samorząd wojewódzki.

REKLAMA

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział, że sakralne zabytki są dobrem kościoła, społeczeństwa oraz regionu Warmii i Mazur.

- Gdyby nie powszechna działalność kościołów to z pewnością mniej byśmy mieli do pokazania w tak dobrym stanie. Dziękuję za tę codzienną troskę. Także za to, że parafie i diecezje okazują się skutecznym beneficjentem - podkreślił. Dodał, że rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie renowacji zabytkowych obiektów poprzedziła duża rywalizacja a pieniądze unijne, przeznaczone na ratowanie dziedzictwa kulturowego, otrzymały najlepsze projekty.

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński mówił, że większość obiektów sakralnych jest pod opieką kościoła. - To obiekty kultu, które są w użytku. Pozyskane fundusze posłużą nie tylko odnowieniu obiektów ale i temu, by służyły one dalej wiernym - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że większość zabytkowych kościołów pozostało w dobrym stanie do obecnych czasów dzięki codziennym wysiłkom proboszczów oraz dzięki datkom wiernych. - Codzienna opieka spoczywa na wspólnotach parafialnych, które wzięły na siebie odpowiedzialność także materialną - dodał.

Biskup toruński Andrzej Suski przypomniał, że na terenie Diecezji Toruńskiej znajduje się około stu XIV-wiecznych świątyń.

- Gdy przychodziłem do diecezji nie zdawałem sobie sprawy, jak w nich zapisana jest historia całych wieków. Pochodzę z diecezji płockiej z Mazowsza. To diecezja starsza od chełmińskiej ale nie ma tylu zabytkowych świątyń. Na Mazowszu budowano głównie z drewna, dlatego w większości nie przetrwały. Natomiast Krzyżacy budowali sieć parafii z kamienia i cegły. Stąd mamy to wielkie dziedzictwo kulturowe, które przetrwało, bo zawsze byli tu gospodarze- zaznaczył bp Suski.

Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim chce za 16,8 mln zł zrewitalizować i zagospodarować na cele kulturalne i turystyczne zabytkowe obiekty tworzące szlak sanktuariów Warmii i Mazur. Chodzi m.in. o Sanktuarium Matki Bożej Łąkowskiej w Łąkach, Sanktuarium Matki Boskiej Lipskiej w Lipach i zabezpieczenie 14 kaplic Kalwarii Warmińskiej w Głotowie.

Rzymskokatolicka Parafia pod wezwaniem św. Jakuba w Olsztynie chce za prawie 3 mln zł m.in. odtworzyć kryptę grobową arcybiskupów warmińskich. Za 7 mln zł Dom Zakonny w Barczewie Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Polsce podda renowacji gotycki kościół p.w. św. Andrzeja.

Także za 7 mln zł rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku chce wyremontować budynki nowego pałacu biskupiego i wozowni, w której prowadzona będzie działalność kulturalna.

Rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Świętego Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach za 3,7 mln zł wyremontuje świątynię stanowiącą jeden z najstarszych przykładów średniowiecznej architektury ceglanej.

Ponad 870 tys zł kosztować będzie konserwacja dachu kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pasymiu. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie