REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Warmię i Mazury czeka odnowa. Kolejne miliony na rewitalizację miasteczek CittaSlow

  • Autor: PAP
  • 10 lip 2018 15:05
Warmię i Mazury czeka odnowa. Kolejne miliony na rewitalizację miasteczek CittaSlow
fot. pixabay.com

Pięć warmińsko-mazurskich miast z sieci CittaSlow dostanie pieniądze na odnowienie budynków i stworzenie możliwości pracy, nauki i wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Dofinansowanie projektów, które mają poprawić jakość życia w miasteczkach, wyniesie 2 mln zł.

REKLAMA

We wtorek w Olsztynie burmistrzowie 5 miast: Bartoszyc, Działdowa, Jezioran, Lidzbarka i Ornety podpisali z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego umowy na dofinansowaniu projektów dotyczących rewitalizacji miejscowości.

CittaSlow to międzynarodowa sieć miast dobrego i harmonijnego życia. Miasteczka CittaSlow mają stanowić alternatywę wobec powszechnej globalizacji i wielkomiejskiego pośpiechu. Mają przyciągać turystów swoim urokiem, nieśpiesznym tempem oraz regionalną kuchnią. Na Warmii i Mazurach do sieci należy 19 miejscowości.

Marszałek woj. Gustaw Brzezin powiedział we wtorek, że dotychczasowi członkowie sieci, czyli 14 miast z regionu już skorzystało z unijnego dofinansowania, a kolejnych 5 miejscowości, które przystąpiły do stowarzyszenia później, spożytkuje pieniądze, które pozostały z oszczędności. Pozostały one po realizacji programu przeznaczonego na rewitalizację miast CittaSlow.

Jak dodał, marka CittaSlow powinna wyróżniać Warmię i Mazury spośród innych regionów Polski.

Warmia i Mazury odróżniają się od innych regionów, nie są ludne. Liczą 1,4 mln mieszkańców z czego ponad 600 tys. to mieszkańcy miasteczek i wsi. Dzięki pieniądzom unijnym miasteczka, w których mieszka od 4 do 5 tysięcy mieszkańców pięknieją i oferują coraz lepsze warunki do życia i wypoczynku - mówił.

Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel poinformował, że z unijnych pieniędzy miasto zagospodaruje zdegradowane boisko przy szkole podstawowej nr 1 i wyremontuje kilka pomieszczeń na sale lekcyjne. Dodał, że warmińska Orneta przyciąga architekturą starego miasta. Z tego też względu miasto upodobali sobie filmowcy, m.in. twórcy filmu Papusza.

Aktywizacji mieszkańców Lidzbarka Welskiego będzie służył klub integracji społecznej - podał burmistrz Maciej Sitarek. Ze studia nagrań, ścianki wspinaczkowej oraz młodzieżowego klubu będą korzystać dzieci, młodzież, osoby wykluczone.

W wykorzystaniu atutów każdej miejscowości i przystosowaniu przestrzeni publicznej do nowoczesnej działalności turystycznej, kulturalnej i społecznej mają pomóc unijne pieniądze. Pomysły samorządowców nie sprowadzają się tylko do odnowy infrastruktury, ale służyć mają także aktywizacji mieszkańców. Lokalne samorządy chcą, dzięki unijnym pieniądzom, odnowić zabytki, zaadaptować pomieszczenia do nowych funkcji, zagospodarować tereny zielone, zbudować infrastrukturę rekreacyjną i utworzyć szlaki turystyczne.

Rewitalizacja jest rozumiana obecnie nie tylko jako odnowa czy modernizacja infrastruktury, ale jako aktywizacja mieszkańców, poprzez zachęcenie ich samych do działań na rzecz lokalnego środowiska.

Do polskiej sieci CittaSlow należy blisko 30 miasteczek, z czego 19 to ośrodki z województwa warmińsko-mazurskiego. Oprócz Olsztynka, Nidzicy, Górowa Iławeckiego, Biskupca, Barczewa należą do niej także m.in. Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Pasym, Reszel i Ryn. (

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie