×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warmińsko-Mazurskie zadba o swoje zabytki

  • Autor: PAP
  • 02 sty 2019 14:49
Warmińsko-Mazurskie zadba o swoje zabytki
fot. foter

Warmińsko-mazurski samorząd ogłosił konkurs na dofinansowanie z budżetu województwa prac z zakresu ochrony i opieki nad zabytkami. W tym roku łączna kwota dotacji na ten cel ma wynieść 400 tys. zł.

REKLAMA

Jak poinformował w środę Urząd Marszałkowski w Olsztynie, nabór wniosków w otwartym konkursie ofert, ogłoszonym przez zarząd województwa, potrwa od 4 stycznia do 4 lutego. Do podziału jest - podobnie jak w ubiegłym roku - 400 tys. zł.

Wnioski rozpatrzy komisja konkursowa, a o podziale dofinansowania zdecyduje ostatecznie uchwała sejmiku. Uzyskane dotacje mogą być przeznaczone na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich lub robót budowlanych, a także sporządzenie dokumentacji obiektów wpisanych do rejestru zabytków i znajdujących się na terenie woj. warmińsko-mazurskiego.

W minionym roku na konkurs wpłynęło 35 poprawnych wniosków na łączną sumę blisko 1,3 mln zł. Ponieważ województwo zarezerwowało na ten cel mniejszą kwotę, to wsparcie przyznano 22 projektom. Większość z nich dotyczyła prac konserwatorskich i restauratorskich zabytkowych obiektów sztuki i architektury sakralnej, często była to kontynuacja działań rozpoczętych w poprzednich latach.

Najwyższą dotację, w wysokości ponad 30 tys. zł, radni sejmiku przeznaczyli wówczas na prace budowlane i konserwatorskie wejściowej kruchty kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża św. w Międzylesiu. Archidiecezja Warmińska otrzymała po 30 tys. zł na konserwację trzech rzeźb przechowywanych w skarbcu katedry we Fromborku oraz na opracowanie ekspertyz i dokumentacji niezbędnych do renowacji XVIII-wiecznego pałacu w Smolajnach. Taką samą kwotę przyznano na wzmocnienie fundamentów kościoła ewangelickiego w Łęgutach k. Gietrzwałdu.

Wśród dofinansowanych w ub. roku projektów znalazły się też m.in. kolejne etapy konserwacji bocznego ołtarza św. Józefa w kościele p.w. św. Bartłomieja w Jezioranach, XVIII-wiecznej empory organowo-chórowej kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach, konserwację bocznego ołtarza w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lubominie, remont elewacji XIX-wiecznego budynku szpitala św. Jerzego w Lubawie, kontynuacja remontu dachu w południowym skrzydle zamku w Reszlu, wzmocnienie fundamentów prawosławnej cerkwi w Mrągowie oraz ratunkowa konserwacja ołtarza św. Walentego w Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie