REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Warszawa: 79 projektów za 550 mln złotych w ramach ZIT

  • Autor: PAP
  • 26 wrz 2018 15:33
Warszawa: 79 projektów za 550 mln złotych w ramach ZIT
fot. PTWP

Infrastruktura rowerowa, parkingi P+R i e-usługi - to m.in. projekty współfinansowane ze środków UE w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dotychczas w partnerstwie Warszawy z gminami ościennymi podpisano umowy na 79 projektów na łączną kwotę 550 mln złotych.

REKLAMA

Od czerwca 2016 do sierpnia 2018 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) władze Warszawy podpisały 79 umów z władzami gmin ościennych na dofinansowanie inwestycji ze pieniędzy Unii Europejskiej. Łączna kwota dopłat z funduszy unijnych w ramach ZIT to 550 mln złotych.

Wśród projektów już zrealizowanych lub w trakcie realizacji w ramach ZIT są: budowa ścieżek rowerowych o łącznej długości 424 km; budowa 43 parkingów P+R z ponad 4,8 tys. miejscami postojowymi; doradztwo edukacyjno-zawodowe, którego wsparciem zostało objętych 115 placówek i szkół; obszar edukacji ogólnej, która pozwoliła objąć ponad 16,7 tys. uczniów oraz 655 nauczycieli wsparciem w zakresie rozwijania kompetencji; miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech, których powstało prawie 1000 oraz e-usługi, które są w 36 instytucjach. Dofinansowanie ze środków UE dla tych projektów wynosi 77,26 proc. z kwoty przewidzianej na realizacje w ramach ZIT metropolii warszawskiej.

Jak zauważyła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska na środowej konferencji prasowej, "ZIT to obszar bardzo ważny i wdzięczny, realizacja idzie znakomicie". "Metropolia warszawska może pochwalić się najlepszą realizacją ZIT-ów w Polsce. Projekty są realizowane indywidualnie przez gminy, w partnerstwie gmin, w partnerstwie z Warszawą a także przez działające na obszarze metropolii organizacje pozarządowe i przedsiębiorców prywatnych" - wskazała. Dodała też, że "wszystko działa w ramach porozumienia 40 gmin podpisanego w lutym 2014 roku oraz wspólnej strategii inwestycyjnej".

Inwestycje Warszawy i podwarszawskich gmin realizowane są m.in. dzięki funduszom europejskim o wartości ponad 700 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie