REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Warszawa będzie rosnąć w górę

  • Autor: propertynews.pl
  • 24 wrz 2018 11:38
Warszawa będzie rosnąć w górę
fot. PTWP

Niebawem skyline Warszawy zmieni się nie do poznania. W budowie jest pierwszy obiekt przewyższający Pałac Kultury i Nauki - najwyższa wieża kompleksu Varso będzie mierzyć 230 metrów. Zdaniem uczestników sesji „Biura. Wszystko o warszawskich wieżowcach", która odbyła się podczas VIII edycji Property Forum, podobnych projektów będzie więcej.

REKLAMA

- Jedyną logiczną odpowiedzią na malejącą liczbę terenów inwestycyjnych jest budowanie w górę – zauważył Marek Kuryłowicz, prezes zarządu, Kuryłowicz & Associates. - Niskich obiektów będzie coraz mniej. Warszawa będzie coraz wyższa – mówił.

Dziś w stolicy w budowie znajduje się 700 tys. mkw., które planowo zostaną oddane do użytku do 2020 r. Deweloperzy najbardziej aktywni są w tzw. szerokim centrum. Przy Rondzie ONZ powstanie PHN Tower. 155-metrowa wieża powstanie w miejsce rozebranego przez państwowy koncern budynku przy ul. Świętokrzyskiej 36.  – Budowa coraz wyższych obiektów jest nieunikniona. Niektóre budynki będziemy burzyć, niektóre rewitalizować, a niektóre po prostu zostawimy – powiedział Marcin Mazurek, prezes PHN. - Mam nadzieję, że PHN Tower wpisze się w panoramę Warszawy.

Wysokie ambicje

Uczestnicy sesji przyznali, że wysokościowiec w portfolio to duży prestiż. - To marzenie każdej firmy deweloperskiej – zauważyła Ewelina Kałużna, członek zarządu spółki biurowej Skanska.- Jako zespół czekamy na moment, by poszczycić się wybudowaniem pierwszego wysokościowca i już niedługo to się stanie – dodała.

Marek Kuryłowicz nie ukrywa, że budowa budynku wysokościowego to bardzo trudne projekty, wymagające wielu uzgodnień, wielkiego kapitału i dużej ilości czasu. - To potrafią tylko najwięksi, bo ten typ inwestycji błędów nie wybacza – mówił Marek Kuryłowicz. - Projektowanie takich budynków to niewątpliwie zaszczyt i wielka przygoda – dodał.

Z architektem zgadza się Marta Janiszek, kierownik działu architektów firmy Interbiuro. - Prace przy wysokościowcach są bardziej prestiżowe. Każda firma chce je mieć w portfolio. Ze względu na przepisy, prace w wysokościowcach są trochę bardziej wymagające, ale dzięki temu ciekawsze – mówiła.

Wysokościowce na celowniku mają też obecne w Polsce fundusze. - Trywialna prawda dotycząca lokalizacji ujawnia się w ostatnich naszych zakupach, skupiających się na nieruchomościach w centrach miast – powiedział Artur Apostoł, Head of Investment Globalworth Poland.

Miasta w miastach czy to możliwe?

Coraz więcej z powstających w Warszawie wieżowców to projekty wielofunkcyjne – ma to sprawić, że będą bardziej atrakcyjne dla najemców oraz będą wpisywać się w przestrzeń miasta.

- Tak zwane miasta w miastach funkcjonują w różnych miejscach na świecie, ale prawdziwe, wielofunkcyjne, olbrzymie kompleksy jeszcze przez wiele lat w naszym kraju nie będą powstawać – mówił Marek Kuryłowicz. - Inwestorzy, którzy zamawiają u nas projekty, budują je pod konkretnych kupujących. W Polsce kupuje się więc albo budynek biurowy, albo hotel, albo budynek mieszkalny – mówił.

Innego zdania jest Ewelina Kałużna ze Skanska Property Poland. - Fundusze inwestycyjne zaczną kupować budynki, które są hotelem, częściowo biurowcem, a za chwilę częściowo centrum handlowym czy mieszkaniem – mówiła. - To jak krótko funkcjonujemy na rynku i jak dobre nieruchomości mamy pokazuje, jak szybko urośliśmy – mówiła. - Między nami deweloperami jest pewna nuta konkurencji kto wybuduje fajniejszy budynek, bardziej lubiany czy rozpoznawalny. Dzięki temu myślimy o tym, jakie funkcje powinien nieść i oferować użytkownikom. W Polsce przedszkole w budynku biurowym staje się standardem, w Londynie tego nie ma. Większość polskich biurowców posiada siłownie, szatnie dla rowerów i inne udogodnienia dla najemców – mówiła Kałużna.

Artur Apostoł, Head of Investment Globalworth Poland, podkreśla, że wielość usług dostępnych w biurowcu to jeden z elementów strategii zarządzania właścicielskiego Globalworth. - Tym co nas odróżnia od innych właścicieli jest nieograniczony horyzont czasowy. Nie myślimy o biurowcach w kategoriach zakupu, przetrzymania w portfelu trzech, pięciu lat, zrobienia rekomercjalizacji, prostej modernizacji czy liftingu. Oczywiście myślimy również o wprowadzaniu dodatkowych funkcji, ale nie może być nic na siłę – mówił. 

Biurowce w pogoni za pracownikiem

Jakie będą wieżowce i biurowce w przyszłości? - Projektując je, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakiego najemcę stawiamy, jakie ma oczekiwania względem powierzchni i jakich potencjalnych pracowników chciałby przyciągnąć do swojego biura. Inne oczekiwania mieli pracownicy pięć lat temu, inne ma pokolenie wchodzące dziś na rynek, a jeszcze inne będą za pięć lat. Do tego należy dostosować ofertę budynku – mówiła Marta Janiszek, kierownik Działu Architektów firmy Interbiuro.

Jak dodała, bardzo ważne jest atrakcyjne lobby, ale większość budynków co pięć lat je zmienia, żeby przyciągnąć nowych najemców i uatrakcyjnić wnętrza. - Nie musimy "siłować się" na ponadczasowe rozwiązania. Należy położyć większy nacisk na funkcje, jakie budynek musi mieć i zastanowić się, jak zbalansować zaprojektowanie budynku, żeby elastyczny i w przyszłości mógł być zaaranżowany na potrzeby nowych technologii i nowych użytkowników - mówiła Marta Janiszek.

Ewelina Kałużna także uważa, że należy iść w kierunku innowacji, tak by budynek był w stanie sprostać oczekiwaniom pokolenia, które wchodzi na rynek pracy. - Dziś wiele osób zamawia paczki do biura, więc może na dole wysokościowca powinien znajdować się punkt odbioru tych paczek. Podobnie z zamawianiem jedzenia - może na dole wysokościowca powinna być wspólna stołówka, gdzie takie jedzenie będzie można spożywać... – wyliczała Ewelina Kałużna.

O tym, że jakość obsługi najemcy staje się coraz ważniejsza mówił też prezes PHN Marcin Mazurek. - Coraz więcej pracodawców potrzebuje nie tylko dobrej lokalizacji, ale też liczy się dla nich satysfakcja pracownika. Nie wystarczy miejsce parkingowe i dobra klimatyzacja. Najemcy szukają dodatkowych udogodnień jak miejsce do parkowania rowerów, piekarnia czy pralnia – mówił Mazurek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie