×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warszawa buduje miejskie osiedle na Włochach. Konkurs na projekt wygrała pracownia Dominika Góreckiego

  • Autor: UM Warszawa
  • 06 cze 2023 15:06
Warszawa buduje miejskie osiedle na Włochach. Konkurs na projekt wygrała pracownia Dominika Góreckiego
Przy ul. 1 Sierpnia w Warszawie powstanie osiedle miejskie, fot. UM Warszawa

Warszawa chce budować nowoczesne i dostępne mieszkania na wynajem. Wśród priorytetów władz jest m.in. zachowanie równowagi między wielkomiejskością a środowiskiem codziennego życia mieszkańców. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na projekt jednego z takich osiedli.

REKLAMA

  • Zabudowa z czterema „wieżami” i ważnymi usługami w części parterowej oraz dużo zieleni i ogrody deszczowe – tak prezentuje się najlepsza, konkursowa koncepcja osiedla z mieszkaniami miejskimi w warszawskiej dzielnicy Włochy.
  • Za zwycięskim projektem stoi pracownia Dominika Góreckiego.
  • Osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia 30B i – oprócz mieszkań na wynajem – pomieści m.in. Miejsce Aktywności Lokalnej oraz placówkę opiekuńczą dla dzieci i młodzieży.

W konkursie na koncepcję zespołu budynków wielorodzinnych z mieszkaniami miejskimi i lokalami usługowymi przy ul. 1 Sierpnia 30B w terminie wpłynęło 14 prac. Sąd konkursowy przyznał I, II i III nagrodę oraz jedno wyróżnienie.

Pierwszą nagrodę (50 tys. zł brutto) oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki zdobył projekt Górecki Architekci z Warszawy; drugą nagrodę (30 tys. zł) otrzymała praca EMA Studio Sp. z o.o. i Archigrest z Warszawy; a trzecia (15 tys. brutto) trafiła do Lab 3 Architekci Sp. z Poznania. Nagroda w formie wyróżnienia (5 tys. zł), przyznana została dla Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina.

Więzi sąsiedzkie i ekologiczne rozwiązania

Koncepcja zwycięskiego projektu składa się z dwóch kwartałów zabudowy na planie litery C. Dziedzińce będą otwierać się na południowy zachód, odwracać od pobliskiej linii kolejowej. Wyższa część zabudowy z czterema 11-kondygnacyjnymi wieżami znajduje się w głębi działki, od strony północnej. Domy od frontu i ul. 1 Sierpnia będą niższe, 5-kondygnacyjne.

Projektowane osiedle zostanie naturalnie „powiązane” z istniejącymi terenami parkowo-rekreacyjnymi w sąsiedztwie. Powstanie nowy park osiedlowy, który uzupełni i przedłuży tereny zieleni.

Projektowane osiedle zostanie naturalnie „powiązane” z istniejącymi terenami parkowo-rekreacyjnymi w sąsiedztwie, fot. UM Warszawa
Projektowane osiedle zostanie naturalnie „powiązane” z istniejącymi terenami parkowo-rekreacyjnymi w sąsiedztwie, fot. UM Warszawa

Pomiędzy budynkami osiedla znajdzie się wewnętrzna uliczka z osią usług w parterach. W pierwszym budynku zaplanowano też Miejsce Aktywności Lokalnej oraz placówkę opiekuńczą dla dzieci i młodzieży. Znajdzie się blisko terenów zieleni z boiskiem. W drugim budynku pojawi się cały ciąg usług komercyjnych. Architekci proponują m.in. kawiarnię.

Dla projektantów ważne były aspekty proekologiczne. Dlatego woda opadowa będzie tu retencjonowana. Powstaną ogrody deszczowe. Na niskich budynkach mają się pojawić zielone dachy, na wysokich – kolektory słoneczne współdziałające z gruntowymi pompami ciepła.

Na co zwracał uwagę sąd konkursowy? 

Miasto szukało w konkursie najlepszej koncepcji osiedla pod względem atrakcyjności i funkcjonalności. Sąd konkursowy brał pod uwagę łączną powierzchnię użytkową mieszkań oraz umiejętne wkomponowanie budynków w istniejące otoczenie. Bardzo ważna była realność realizacyjna i ekonomika inwestycji.

- Pierwsza nagroda najlepiej spełnia oczekiwania miejskiego inwestora. Osiedle bardzo dobrze, atrakcyjnie przestrzennie i architektonicznie, wpisuje się w kontekst urbanistyczny. Skala zabudowy jest tak kształtowana, aby wykorzystać walory lokalizacji, zarazem dopasować się do terenu i jego ograniczeń - czytamy na stronie UM Warszawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie