×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warszawa: jeszcze w tym roku Muzeum Żołnierzy Wyklętych

  • Autor: Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
  • 23 cze 2014 09:19
Warszawa: jeszcze w tym roku Muzeum Żołnierzy Wyklętych
fot. Fotolia

Nowy obiekt muzealny powstanie w Warszawie w zaadaptowanej na te cele zabytkowej kamienicy, w dawnej kwaterze głównej NKWD przy ul. Strzeleckiej 8 na Pradze Północ.

REKLAMA

Łączna wartość inwestycji to 488 tys. zł., z czego blisko 300 tys. zł. to wsparcie unijne z Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego, przyznane decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego.

10 czerwca 2014 r. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz prezes Zarządu Fundacji Strzelecka 8 Wojciech Amanowicz-Bednarek podpisali w tej sprawie umowę.

Muzeum będzie się mieścić w zabytkowej  kamienicy z 1935 r., zajmując parter oraz  piwnice obiektu. Placówka wpisana jest  do ewidencji zabytków miasta stołecznego Warszawy. To tutaj w piwnicach obiektu znajdowały się cele dla polskich żołnierzy więzionych przez Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR (NKWD). W 1945 r., była to jedna z dwóch siedzib generała Iwana Sierowa, uznawana za główną kwaterę NKWD w Polsce. W kolejnych latach znajdował się tutaj areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

W ramach inwestycji zostaną wykonane prace budowlane oraz aranżacja wnętrz sal muzeum, toalet i zaplecza dla zwiedzających. Ponadto zakupione zostaną niezbędne meble, wykonana zostanie odpowiednia scenografia, a w nowych gablotach znajdą się cenne eksponaty.

Obiekt będzie także wyposażony w nowoczesny sprzęt m.in. przewodniki multimedialne i monitory LCD. Zwiedzający będą mogli rezerwować bilety drogą elektroniczną. Projekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W obiekcie znajdzie się platforma do transportu osób niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie