×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warszawa likwiduje bariery architektoniczne w przestrzeniach publicznych

  • Autor: UM Warszawa
  • 27 mar 2023 11:55
  • Aktualizacja: 27 mar 2023 11:54
Warszawa likwiduje bariery architektoniczne w przestrzeniach publicznych
Coraz mniej barier architektonicznych w stolicy. fot. Shutterstock

W Warszawie jest coraz więcej równych chodników, niskich krawężników i podjazdów dla wózków. Co roku Warszawa finansuje dzielnicowe projekty usuwania barier architektonicznych. W 2023 roku znikną one z ponad 50 miejsc w stolicy.

REKLAMA

  • W ciągu ostatnich ośmiu lat, dzięki programowi stołecznego Biura Infrastruktury, udało się usunąć bariery architektoniczne z ponad 1 tys. miejsc w Warszawie.
  • W 2023 roku bariery architektoniczne znikną z ponad 50 miejsc w stolicy.
  • Dotychczas na ten cel wydano ponad 8,6 mln zł.
  • Realizowane przez Zarząd Dróg Miejskich inwestycje i remonty również systematycznie poprawiają dostępność stołecznej infrastruktury drogowej.
  • W tym roku największą inwestycją niwelującą miejskie bariery architektoniczne będzie przebudowa pl. Na Rozdrożu. Zakłada ona przede wszystkim budowę wind do przystanków autobusowych.

W ciągu ostatnich ośmiu lat, dzięki programowi stołecznego Biura Infrastruktury, udało się usunąć bariery architektoniczne z ponad 1 tys. miejsc w Warszawie.

Wśród zakończonych inwestycji były projekty polegające m.in. na obniżeniu krawężników, montażu żółtych pasów ostrzegawczych informujących o zbliżaniu się do krawędzi ulicy czy wymianie nierównych płyt chodnikowych. Dotychczas na ten cel wydano ponad 8,6 mln zł.

Pomysł systemowego usuwania ze stołecznych ulic barier architektonicznych powstał w 2014 roku dzięki współpracy twórców Warszawskiej Mapy Barier, Biura Infrastruktury oraz zarządców dróg. Od tamtej pory rokrocznie realizowanych jest kilkadziesiąt projektów.

Ponad 50 barier do usunięcia w tym roku

Podobnie jak w poprzednich latach, również zimą 2022 r. dzielnice zgłosiły kolejne propozycje barier do usunięcia. Po weryfikacji zgłoszeń do realizacji wybrano 51 projektów, których łączna wartość wynosi ponad 500 tys. zł.

W tym roku remonty zostaną przeprowadzone na Mokotowie, Ochocie, Pradze-Północ, Ursynowie, w Śródmieściu, Wilanowie i we Włochach. Znaczna część tych prac będzie polegała na obniżeniu krawężników przy miejscach postojowych dla osób z niepełnosprawnościami.

Najwięcej pieniędzy, bo blisko 150 tys. zł, zostanie wydanych na remonty w Śródmieściu. Przebudowane zostaną m.in. przejścia dla pieszych: u zbiegu Długiej i Barokowej, Przechodniej i Ptasiej. Obniżone zostaną krawężniki i nawierzchnie obok miejsc parkingowych, na przykład na ul. Emilii Plater, Hożej i Polnej.

Dostępniejsza staje się cała stolica

Realizowane przez Zarząd Dróg Miejskich inwestycje i remonty również systematycznie poprawiają dostępność stołecznej infrastruktury drogowej. Konsekwentnie, przy okazji różnego rodzaju robót na drogach, usuwane są kolejne bariery. Okazją są m.in. weekendowe frezowania, tzw. prace utrzymaniowe, a także zaplanowane wcześniej przebudowy i montaże sygnalizacji świetlnej.

W tym roku największą inwestycją niwelującą miejskie bariery architektoniczne będzie przebudowa pl. Na Rozdrożu. Zakłada ona przede wszystkim budowę wind do przystanków autobusowych na Trasie Łazienkowskiej oraz remont schodów i samych przystanków.

Windy będą ogromnym ułatwieniem dla osób starszych, z niepełnosprawnościami czy opiekunów z dziećmi, dla których dziś to miejsce jest zupełnie niedostępne. To jednak nie koniec ułatwień – perony zostaną poszerzone, wyposażone w więcej miejsc do siedzenia oraz wyższy, profilowany krawężnik, który ułatwi wsiadanie do autobusu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie